Britanski premijer Boris Johnson jučer je prebačen na odjel intenzivne skrbi londonske bolnice St Thomas nakon što mu se stanje uslijed zaraze koronavirusom u posljednja 24 sata znatno pogoršalo, prenosi Reuters.
S obzirom da Ujedinjeno Kraljevstvo nema ustavno uređen prijenos ovlasti u slučaju da je predsjednik vlade spriječen u obavljanju dužnosti, briga o vođenju petog svjetskog gospodarstva koje se suočava s vrhuncem epidemije pala je na leđa ministra vanjskih poslova Dominica Raaba na kojeg je Johnson privremeno prenio dužnost.
Simptomi ne prolaze
Johnson je u bolnicu primljen u nedjelju navečer nakon što mu se simptomi COVID-19 bolesti nisu povukli ni 10 dana od saznanja da je pozitivan na koronavirus. Podsjetimo, time je postao prvi lider iz skupine najrazvijenijih država svijeta kojemu je dijagnosticiran COVID-19.
Kako je izjavio predstojnik kabineta premijera Michael Gove, Boris Johnson je dobio kisik, ali je pri svijesti i nije na respiratoru. Nije želio odgovoriti na pitanje ima li premijer upalu pluća, ali već njegov premještaj na odjel intenzivne skrbi dovoljno govori o težini situacije. Zdravstveni stručnjaci koje su kontaktirali britanski mediji kažu da je nema sumnje da je Johnson jako bolestan.
Inače, vijest o pogoršanju zdravstvenog stanja premijera nije se negativno odrazila na britansku financijsku imovinu. Štoviše, indeks Londonske burze FTSE 100 trgovanje je započeo skokom od 3 posto koji je do podneva oslabio na 2,2 posto rasta. Povećala se i vrijednost funte prema dolaru, za 0,5 posto na 1,2288 dolara.
Vlada je objavila da će 46-godišnji šef diplomacije Dominic Raab – uvjereni euroskeptik, nositelj crnog pojasa u karateu i amaterski boksač te pripadnik nove garde političara Konzervativne stranke – službeno mijenjati premijera za vrijeme liječenja.
Međutim, Michael Gove odbio je pojasniti hoće li Raab imati sve Johnsonove ovlasti, uključujući i mogućnost mijenjanja ministara. Raab je najavio da će voditi vladu u Johnsonovu smjeru, a analitičari ističu da preuzima kormilo u najzahtjevnijem mogućem trenutku.
U Ujedinjenom Kraljevstvu od COVID-19 do sada je umrlo 5373 osobe, a epidemiolozi predviđaju da će ta država vrhunac epidemije dosegnuti za Uskrs. Osim nabavke dovoljnog broja respiratora, vladu pod Raabovim vodstvom čeka i odluka kada će sazrijeti uvjeti za ukidanje nekih mjera izolacije u zemlji koja je zatvorila dobar dio gospodarskih djelatnosti.
Lojalan i discipliniran
Inače, Raab je naslijedio upravo Johnsona na dužnosti ministra vanjskih poslova. „Dominic Raab je čvrst i oštrouman. Nije osoba koju možete zastrašiti“, kazao je njegov bivši šef, bivši britanski ministar za brexit David Davis. „Lojalan je i discipliniran“.
Predstavnik je novog naraštaja konzervativaca koji su ušli u parlament u zadnjih deset godina. Sin je židovskog izbjeglice iz Češke koji je 1938. stigao u Britaniju. Otac mu je umro od raka kada mu je bilo samo 12 godina i majka ga je odgojila u anglikanskoj vjeri. Studirao je pravo na prestižnim sveučilištima Oxfordu i Cambridgeu.
Kao mladi pravnik specijaliziran za međunarodno pravo zaposlio se u odvjetničkoj tvrtki Linklaters, a kasnije se pridružio ministarstvu vanjskih poslova, gdje se bavio pitanjima terorizma na moru. U diplomatski tim britanskih odvjetnika koji su u Haagu istraživali ratne zločine Slobodana Miloševića, Radovana Karadžića te liberijskog „gospodara rata“ Charlesa Taylora imenovan je 2003. godine.
Između 2006. i 2008. bio je šef kabineta Davida Davisa, tada konzervativnog ministra unutarnjih poslova u sjeni. U britanski parlament prvi je put izabran 2010.
Pet godina poslije prvi put ulazi u izvršnu vlast, kad u vladi Jamesa Camerona postaje zamjenik ministra pravosuđa. Godinu poslije, uoči referenduma o brexitu, već je gorljivi aktivist u kampanji za izlazak iz EU-a. U vladu se vraća 2017. kao ministar pravosuđa, a zatim i stanovanja.
Theresa May imenovala ga je ministrom za brexit nakon ostavke Davida Davisa 2018., ali Raab nije oklijevao napustiti dužnost već tri mjeseca poslije nezadovoljan sporazumom o brexitu koji je May sklopila s Bruxellesom. Nakon ostavke Therese May natjecao se za predsjednika Konzervativne stranke, ali je poražen u drugom krugu glasovanja zauzevši 6. mjesto.
Tada je podržao kasnijeg pobjednika, Borisa Johnsona, koji mu je uzvratio imenovanjem za ministra vanjskih poslova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu