Johnson zbog Brexita riskira međunarodni ugled zemlje

Autor: Tomislav Pili , 07. rujan 2020. u 22:00
Foto: House of Commons/Press Association/PIXSELL

London najavio zakon koji će ukinuti ključne dijelove sporazuma o Sjevernoj Irskoj ako se dogovor s EU ne postigne do 15. listopada.

Iako britanski premijer Boris Jonson tvrdi kako nema ništa protiv da Ujedinjeno Kraljevstvo s Europskom unijom ima definirane trgovinske odnose kao što ima Australija, najnovija prijetnja trgovinskim pregovorima mogla bi se značajno odraziti na britansku međunarodnu reputaciju.

Dva glavna aspekta

Naime, britanska vlada planira zakonski okvir kojim će odbaciti ključne dijelove sporazuma o brexitu čime riskira propast trgovinskih pregovora s Europskom unijom, objavio je Financial Times prije novog kruga pregovora u ponedjeljak u Bruxellesu. Očekuje se da će dijelovi zakona o unutarnjem tržištu, koji će biti objavljeni u srijedu, “ukinuti pravnu snagu dijelova iz sporazuma o povlačenju” u područjima koja uključuju državnu potporu i carine Sjevernoj Irskoj, piše FT. Podsjetimo, dva su glavna aspekta protokola o Sjevernoj Irskoj dogovorenog prošle godine kojim će se izbjegnuti “tvrda granica” na irskom otoku jer će to područje nastaviti primjenjivati dio europske regulative.

Prvi je članak 10 koji kaže da će se europska regulativa o državnim potporama primjenjivati u Ujedinjenom Kraljevstvu prilikom robne trgovine u Sjevernoj Irskoj. To konkretno znači da će britanska vlada biti obvezna prijaviti Europskoj komisiji sve odluke o državnim potporama koje mogu utjecati na kompanije na tom području. Naravno, za simpatizere Brexita radi se o neprihvatljivoj odredbi jer se kosi s proklamiranim povratkom punog suvereniteta.

1 
bilijun eura

vrijedna je godišnja bilateralna trgovina između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije

Ništa manje po volji im nije ni druga odredba koja definira da sjevernoirske kompanije moraju prilikom izvoza u Veliku Britaniju ispuniti izvozne deklaracije. Izvori Financial Timesa tvrde da bi nova regulativa mogla “jasno i svjesno” potkopati sporazum vezan uz Sjevernu Irsku.

Pregovori o novim odnosima od 2021. time ulaze u novu krizu pošto je London kazao da bi mogao odbaciti sporazum o razdruživanju ako EU ne pristane na sporazum o slobodnoj trgovini do 15. listopada. Ako se sporazum ne postigne do 15. listopada, obje strane to trebaju “prihvatiti i krenuti dalje”, rekao je Johnson.

No, time će biti ugrožena međusobna trgovina vrijedna gotovo bilijun eura. Ako se sporna pitanja o ribarstvu i državnoj potpori ne budu mogla riješiti, Britanija će s Europom imati trgovinske odnose poput (onih) s Australijom, što bi bio „dobar ishod“, rekao je britanski premijer.

Temeljni principi

Potez su kritizirale stranke s obje strane irske granice. Dužnosnici Europske unije upozoravaju London na posljedice. “Pacta sund servanda (ugovori se moraju poštivati) je temeljni princip međunarodnog zakona. Ako Britanija odluči da neće poštivati svoje međunarodne obveze, to će potkopati njezin međunarodni ugled”, rekao je jedan europski diplomat.

Glavni europski pregovarač Michel Barnier izjavio je u ponedjeljak kako Britanija „želi najbolje iz oba svijeta“. Dodao je kako smatra da je moguće postići dogovor o ribarstvu.

Komentirajte prvi

New Report

Close