Konzervativni japanski premijer Shinzo Abe u petak je predstavio vladin plan poticanja gospodarstva vrijedan 20.000 milijardi jena (175 milijardi eura) čiji je cilj izlazak zemlje iz krize, te iskoristio govor kako bi otvoreno kritizirao Kinu u kojoj japanske tvrtke ispaštaju zbog diplomatskog sukoba. "Vrlo je važno stati na kraj dugogodišnjoj deflaciji i skupoći jena", rekao je šef japanske vlade koji je na dužnost stupio 26. prosinca, desetak dana nakon što je njegova Liberalno demokratska stranka velikom većinom pobijedila na prijevremenim parlamentarnim izborima.
Njegov plan trebao bi omogućiti otvaranje oko 600.000 novih radnih mjesta i gospodarski rast od dva postotna boda u idućoj proračunskoj godini (od ožujka 2013. do travnja 2014.) Japansko gospodarstvo, koje je u recesiji u dva zadnja tromjesečja, pogođeno je padom izvoza i usporavanjem globalne potražnje te podbačajem domaće potrošnje. "Nužno je ojačati industrijsku konkurentnost i povećati broj zaposlenih, jer se samo na taj način može revitalizirati gospodarstvo", rekao je Abe na konferenciji za novinare. Ukupna svota koja se odnosi na državna ulaganja, ali i na financijske poticaje privatnim tvrtkama za ulaganja, iznosi 10,300 milijarda jena ili oko 90 milijarda eura.
Oko 3800 milijarda jena ili oko 35 milijarda eura država će uložiti u obnovu sjeveroistoka države opustošenog potresom, tsunamijem i nuklearnom katastrofom 11. ožujka 2011., te u obnovu mostova, tunela i ostale dotrajale infrastrukture. Japanski premijer kritizirao je Kinu jer je dozvolila da japanske tvrtke trpe štete kao odgovor na teritorijalni spor oko nenaseljenog otočja Senkaku/Diaoyu u Istočnokineskom moru. Premijer Abe je rekao da je "pogrešno" da tvrtke budu oštećene kako bi se postigli "politički ciljevi".
"Problem je u tome što je šteta nanesena japanskim tvrtkama i japanskim državljanima u Kini, koji pridonose kineskoj ekonomiji i društvu, kako bi se postigli politički ciljevi", rekao je Abe na konferenciji za novinare. "Želim jasno reći da je to pogrešno ponašanje zemlje koja treba biti odgovorna u međunarodnoj zajednici", istakao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu