Krije li srpska turistička destinacija značajne zalihe zlata i bakra?

Autor: Poslovni dnevnik , 19. kolovoz 2016. u 13:15
FOTO: Thinkstock

Kompanije JOGMEC i Mundoro očekuju da će u okolici pronaći bogata nalazišta bakra i zlata.

Hoće li će Borsko jezero, jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija u Srbiji, za nekoliko godina postati rudnik bakra i zlata, znat će se za neko vrijeme kada geološka istraživanja tog područja u blizini Rudarsko-topioničkog bazena (RTB) Bor završe Japanska nacionalna kompanija za naftu, plin i metale (JOGMEC) i kanadska tvrtka Mundoro.

Prema informacijama Večernjih novosti, te dvije kompanije dobile su licenciju za istraživanje na području Borskog jezera, koja obuhvaća 46 hektara, na kojoj će tražiti ležišta zlata, bakra, srebra i molibdena. JOGMEC i Mundoro će, za početak, u ispitivanja okoline Borskog jezera investirati četiri milijuna dolara. 

 

1,7grama

zlata po toni rude pronađeno je u početnoj bušotini, što je obećavajuće

Već posluju u Srbiji
Iako će istraživanja, kako se najavljuje, trajati do 2024. godine, JOGMEC i Mundoro očekuju da će u okolini Borskog jezera pronaći nalazišta slična onima u RTB-u, ali i u ležištu Čukaru peki, koje je u vlasništvu kanadske kompanije Nevsun, a za koje se smatra da je najbogatiji svjetski resurs bakra i zlata. Da su na dobrom putu potvrđuju početni rezultati, prema kojima je u jednoj bušotini utvrđena količina od 0,5 posto bakra i gotovo 0,7 grama zlata po toni rude.

U drugoj bušotini utvrđeno je gotovo 1,7 grama zlata po toni rude, što je, kako navodi list, geološkim rječnikom rečeno "dobar impuls za nastavak istraživanja". Usto, dvije kompanije provodit će geološka istraživanja i na još tri lokacije u Timočkoj krajini – Dubrava, Padina i Železnik – koje se nalaze u sklopu Timočkog magmatskog kompleksa, za koji geolozi smatraju da je prilično bogat rudama bakra i zlata. JOGMEC je najveća japanska kompanija koja se bavi eksploatacijom nafte i plina, kao i rudarenjem. Kompanija je u vlasništvu države i posjeduje brojna ležišta navedenih sirovina u Japanu, ali i u drugim zemljama.

Mundoro je kanadska istraživačka kompanija, koja je svjetskoj javnosti postala poznata nakon što je u kineskoj pokrajini Maoling pronašla rudnik zlata. Kanađani su prodali 95 posto prava istraživanja u tom području Nacionalnoj rudarskoj kompaniji Kine, sa sjedištem u Hong Kongu. Kanadska kompanija ima i istraživačka prava na još nekoliko lokacija u Srbiji, ali i u Bugarskoj, gdje su usredotočeni na potragu za ležištima bakra i zlata na Karpatima.

Kineze zanima RTB Bor 
Početkom srpnja Privredni sud u Zaječaru usvojio je plan reorganizacije četiri tvrtke u sastavu RTB-a Bor, čime će se kompaniji otpisati gotovo milijardu eura duga. U medijima je objavljeno da je nakon kineske kompanije Liten i korporacija China Power iz Hong Konga, koja gradi elektrane, pokazala zanimanje za strateško partnerstvo s RTB-om. 

Jezero je izgrađeno 1959. godine

Raj za brojne vikendaše i hotelske goste
Borsko jezero je umjetna akumulacija, izgrađena 1959. godine da bi vodom opskrbljivala rudarske i metalurške pogone u Rudarsko-topioničkom bazenu Bor. U međuvremenu, na tom prostoru izgrađeno je nekoliko hotela, dok je u okolini jedne od najposjećenijih turističkih destinacija u Srbiji izgrađeno nekoliko stotina vikendica. Jezero se nalazi u podnožju planine Crni vrh i obuhvaća 30 hektara, dok mu dubina na pojedinim mjestima doseže 52 metra.

Komentari (1)
Pogledajte sve

New Report

Close