Japan pokreće neizvjesnu nuklearnu utrku

Autor: Tomislav Oharek , 06. svibanj 2013. u 19:00
2000 atomskih bombi može se proizvesti iz godišnje proizvodnje u Rokkashu

Potez Tokija je tim čudniji, jer od 50 nuklearnih reaktora u toj državi, samo njih dva trenutačno kao gorivo koriste plutonij.

Japan priprema pokretanje velikog pogona za preradu nuklearnog goriva unatoč protivljenju svog strateškog saveznika SAD-a, koji strahuje kako će taj potez potaknuti utrku za razvoj nuklearne tehnologije u sjevernoj Aziji i na Bliskom istoku.

Zov jastrebova?
Iako u Japanu ističu kako je njihov nuklearni program miroljubiv, tvornica za preradu Rokkasho može godišnje proizvesti devet tona plutonija, a kako ističu stručnjaci ta je količina dovoljna za proizvodnju čak 2000 atomskih bombi. Japanski dužnosnici poručuju kako će se proizvedeni plutonij koristiti isključivo kao nuklearno gorivo u elektranama, no zabrinutost SAD-a nije sasvim neopravdana s obzirom na to da nakon havarije u Fukušimi samo dva od ukupno 50 japanskih reaktora rade na plutonij.Jasufumi Fukuši, glasnogovornik kompanije Japan Nuclear Fuel, koja upravlja tvornicom Rokkasho, za The Wall Street Journal je istaknuo kako je vlada premijera Šinza Abe odlučila ponovno pokrenuti nuklearke koje udovoljavaju sigurnosnim propisima. Rokkasho je pak sastavni dio vladine energetske politike koja traži rješenja za recikliranje isluženog nuklearnog goriva.

No, s obzirom na aktivne nuklearne pokuse koje provodi Sjeverna Koreja i regiju koja obiluje teritorijalnim sporovima pokretanje ovog programa moglo bi imati mnogo dalekosežnije posljedice od poticanja rasta japanskog BDP-a. Američki dužnosnici smatraju da susjedi Japana s pozornošću prate Rokkasho i njegov eventualni početak rada, kako bi sami razvili svoje kapacitete za proizvodnju nuklearnog goriva ili ih, pak, proširili, što je slučaj s Kinom."Ako Rokkasho proradi, Kina će biti prisiljena odgovoriti na činjenicu da je Tokio od Pekinga preuzeo titulu najdominantnijeg nuklearnog igrača u Aziji. Takva nadmetanja mogu biti vrlo opasna", upozorava Henry Sokolski, koji vodi washingtonski Centar za neširenje atomskog oružja.Tome dodatnu težinu daju pozivi jastrebova iz Južne Koreje i Japana da bi i te države trebale razviti svoj nuklearni arsenal, nakon sjevernokorejskih pokusa 2006. godine.Inače, japanska vlada i privatne kompanije počele su  gradnju tvornice Rokkasho još 1992. godine, no njezino pokretanje je zbog financijskih i tehničkih problema odgađano čak 19 puta. Obamina administracija je donedavno bila uvjerena kako je Tokio odustao od tog projekta, a taj stav je bio dodatno ojačan nakon havarije u Fukušimi.

Loša poruka
No pobjeda Šinza Abe u prosincu prošle godine udahnula je novi život japanskom nuklearnom programu. Tako je najavljeno kako će se u listopadu otvoriti već velikim dijelom dovršena tvornica Rokkasho, iako Agencija za nuklearnu regulaciju prema čijem planu se sanirala havarija u Fukušimi, tvrdi kako je taj rok nerealan s obzirom na to da bi novi sigurnosni propisi trebali biti doneseni tek u prosincu.Svoju zabrinutost zbog potencijalnog gomilanja velike količine plutonija potpredsjedniku Japanskog vijeća za atomsku energiju Tacuđiru Suzuki jasno su prenijeli američki dužnosnici tijekom njegovog prošlomjesečnog posjeta Washingtonu.

Kako je rekao nakon povratka kući Obamini dužnosnici su mu poručili da "bi za svijet bio loš primjer kada bi Japan smio uskladištiti velike količine plutonija, bez jasnih naznaka na što će ga iskoristiti".Reakcija iz Pekinga se nije morala dugo čekati, pa je Kina krajem travnja poručila kako je s francuskom kompanijom Areva dogovorila gradnju tvornice za preradu isluženog nuklearnog goriva gotovo istog kapaciteta. Također, isključivo za mirnodopske svrhe, iako u svom arsenalu ima između 200 i 900 nuklearnih bojevih glava. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

svjetsko energetsko rješenje se zove LFTR:

jedna tona torija može ponuditi jednako mnogo energije kao i 200 tona urana ili jednako mnogo energije kao 3.500.000 tona ugljena

ali se ne može proizvesti plutonij
a ako se ne može proizvesti plutonij = nije u interesu jer se ne može proizvesti oružje (kaboom) i tu je ondak problem za svjetske sile pa nema interesa u torij

New Report

Close