‘Izbrisani’ neslovenci žele da se ispita kaznena odgovornost

Autor: Poslovni.hr/Hina , 27. veljača 2013. u 08:54
Guliver/Thinkstock

Kao najodgovornije za uredbu koja je dovela do fenomena “izbrisanih” aktivisti su spominjali imena nekadašnjeg ministra unutarnjih poslova…

Slovenska civilna inicijativa koja se zalaže za povratak prava "izbrisanima", neslovencima koji su 1992. isključeni iz registra stanovništva, pa im je ukinuto pravo na boravak u Sloveniji, predložila je u utorak da se ispita kaznena odgovornost odgovornih.

Na skupštini aktivista civilne inicijative u Ljubljani kojom je obilježena 21. godišnjica uredbe donesene nakon slovenskog osamostaljenja koja je pogodila 25.671 osobu iz drugih republika nekadašnje SFRJ koji su živjeli u Sloveniji, zatraženo je da se država ispriča za potez koji je u međuvremenu slovenski ustavni sud proglasio nezakonitim, a Europski sud za ljudska prava zatražio da se pogođenima isplate odštete.

Kao najodgovornije za uredbu koja je dovela do fenomena "izbrisanih" aktivisti su spominjali imena nekadašnjeg ministra unutarnjih poslova Igora Bavčara, državnog tajnika u ministarstvu unutarnjih poslova Slavka Debelaka, te sadašnjeg premijera Janeza Janšu koji je 1992. bio ministar obrane, javila je Slovenska tiskovna agencija STA, a spominjalo se i pitanje kaznene odgovornosti.

O fenomenu "izbrisanih" u Sloveniji nastaje i kazališni projekt pod naslovom "25.671" dramaturginje Marinke Poštrak i redatelja Olivera Frljića koji će biti premijerno izveden u kazalištu France Prešern u Kranju 21. ožujka. Frljić je u razgovoru za ljubljansko "Delo" od utorka izjavio da ga je ta tema kršenja ljudskih prava privukla jer je i samn nakon dolaska iz BiH u Hrvatsku tri godine živio kao izbjeglica i bez dokumenata. "Zato lakše mogu shvatiti kako je to biti nevidljiv, bez zdravstvenog i socijalnog osiguranja. No, u ovom se slučaju problemi vuku već 21 godinu. Budući da ga državne institucije ne rješavaju kako treba, sada tu ulogu preuzima kazalište i na sebe preuzima dio odgovornosti", rekao je Frljić kojega kao režisera privlače političke teme.

"Ljudska prava su univerzalna i bez nacionalnog predznaka. U projektima kojima upozoravam na kršenje ljudskih prava sebe ne doživljavam kao pripadnika određenog naroda ili države. Ispravljanjem pogrešaka i onoga što je napravila izbrisanima Slovenija bi postala bolja", rekao je Frljić.

Komentirajte prvi

New Report

Close