Nekadašnji bankar iz Goldman Sachsa i holivudski mecena Steven Mnuchin (54) u ponedjeljak je dobio potvrdu Senata za mandat 77. ministra financija SAD-a.
Time je prvi rizničar najvećeg gospodarstva na svijetu nakon osam godina opet postao veteran Wall Streeta čime administracija predsjednika Donalda Trumpa poručuje kako vjeruje financijskom sektoru. Podsjetimo, ministar financija u prvom Obaminu mandatu od 2009. do 2013. bio je Timothy Geithner, nekadašnji član Federalnih rezervi, regulatora banaka. Naslijedio ga je Jack Lew, po struci pravnik. Prema mišljenju analitičara, Mnuchin će se kao ministar fokusirati na rješevanje gorućih pitanja, kao što je Trumpova obećana porezna reforma, zatim deregulacija financijskih usluga te međunarodna ekonomska diplomacija.
Veteran Wall Streeta
Potonje je posebno bitno s obzirom da najvažniji američki trgovinski partneri nisu oduševljeni – najblaže rečeno – s Trumpovim pristupom smanjenju trgovinskog deficita. U tom poslu bi mu trebao pomoći i David Malpass, bivši ekonomist u propaloj banci Bear Stearns, prvoj velikoj žrtvi financijske krize 2008. godine. Prema nepotvrđenim navodima Bloomberga, Malpass će biti Mnuchinov pomoćnik zadužen za međunarodne ekonomske odnose. Taj Trumpov savjetnik u kampanji sličan je posao radio i u Reaganovoj administraciji te potom u vladi Busha starijeg.
Demoratski članovi Senata nimalo nisu oduševljeni Stevenom Mnuchinom s obzirom da se dobrano okoristio ekonomskom krizom koja je pogodila Ameriku nakon 2008. godine. Mnuchin je napustio Goldman Sachs 2002. godine, pa će tako postati treći bivši zaposlenik te banke koji je postao ministar financija. Druga dvojica su Robert Rubin u vrijeme Clintona te Henry Paulson u vrijeme Busha mlađeg. U Goldmanu je Mnuchin proveo 17 godina radeći na trgovanju obveznicama vezanima na stambene hipoteke. No, mnogi mu ne mogu oprostiti povratak u financije 2009. godine.
Tada je sa skupinom investitora, među kojima su bili financijaši George Soros i John Paulson te Michael Dell, osnivač poznatog proizvođača računala, kupio propalog stambenog zajmodavca IndyMac. Banci je promijenjen naziv u OneWest Bank, a ubrzo je postala poznata po beskompromisnom izbacivanju iz stanova dužnika koji su kasnili s otplatom hipoteke. OneWest je ukupno stekao na taj način čak 36.000 nekretnina. Banka se vrlo brzo financijski oporavila i postala najveći zajmodavac u južnoj Kaliforniji, pa ju je 2015. Mnuchin prodao za 3,5 milijarde dolara.
Ništa sporno
Republikanci ne vide u tome prepreku za Mnuchinovo vođenje državnih financija. "Objektivno govoreći, ne vjerujem da itko argumentirano može reći da Mnuchin nije kvalificiran za ministra financija", izjavio je tijekom siječanjskog saslušanja Orrin Hatch, predsjednik senatskog Odbora za financije. Osim po "dobrom nosu" za ulaganja, Mnuchin je poznat i kao financijer filmova, od kojih su mnogi bili veliki hitovi.
Prema podacima The Hollywood Reportera, Mnuchin je finacirao više od stotinu filmova. Među njima su i Avatar te tri filma koji su dobili i nominacije za Oscara – Black Swan, Američki snajper i Vrag nosi Pradu. Podsjetimo, potonji je 2006. donio Meryl Streep 14. nominaciju za Oscara. Američki snajper je imao šest nominacija, a zaradio je u kinima 547 milijuna dolara. Posljednji film koji je Mnuchin financijski potpomogao, a "miriši" na veliki uspjeh je LEGO Batman Movie koji je početkom veljače krenuo u kino-prikazivanje. Film je snimljen s 80 milijuna dolara, a to je već vratio u prvom vikendu prikazivanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu