Istočna Europa traži od Bruxellesa nastavak zabrane uvoza ukrajinskog žita

Autor: Poslovni dnevnik , 19. srpanj 2023. u 22:00
Foto: Reuters

Propast crnomorskog sporazuma o sigurnom izvozu povećava pritisak na tranzitne pravce zemalja koje graniče s Ukrajinom pa raste strah da će žitarice završiti u Europi.

Skupina zemalja EU na granici s Ukrajinom želi produljiti zabranu uvoza ukrajinskih žitarica, izjavio je mađarski ministar poljoprivrede, potvrdivši stav Varšave koja traži i pomoć EU s očekivanim pojačanim tranzitom prema drugim tržištima.

U svibnju EU je Poljskoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj odobrio zabranu uvoza pšenice, kukuruza, uljne repice i suncokretovih sjemenki iz Ukrajine koji je pritisnuo cijene na njihovim tržištima i zakočio pražnjenje skladišta žitarica pred žetvu.

Dogovoreni su istodobno tranzitni koridori kako bi ukrajinski poljoprivredni proizvoditi mogli biti plasirani na druga tržišta, uključujući i ona u drugim članicama EU-a.

Zabrana uvoza do 15. rujna
Zabrana uvoza trebala bi isteći 15. rujna, ali skupinu zemalja na granici s Ukrajinom uznemirila je objava Rusije početkom tjedna da obustavlja suradnju u sklopu sporazuma koji je do utorka jamčio isporuke žitarica i gnojiva preko Crnog mora.

Crnomorska inicijativa obuhvaćala je Rusiju, Ukrajinu i Tursku, a dogovorena je u srpnju prošle godine uz posredovanje Ujedinjenih naroda. Sporazum je produljen tri puta, ali Moskva ga je odbila ponovo produljiti, tvrdeći da dio koji se ticao Rusije nije ispunjen. Uoči sastanka s kolegama iz Poljske, Rumunjske, Bugarske i Slovačke u srijedu, mađarski ministar poljoprivrede Istvan Nagy izjavio je da će od EU zatražiti da zabrana uvoza još neko vrijeme ostane na snazi za pšenicu, kukuruz, uljanu repicu i suncokretove sjemenke.

“Idemo u Varšavu kako bismo učvrstili suradnju pet zemalja i potpisali deklaraciju ili sporazum kojim ćemo od EU-a tražiti produljenje zabrane nakon 15. rujna”, rekao je mađarski ministar u zračnoj luci prije polaska na sastanak.

Žetva kukuruza i suncokreta u Mađarskoj još nije ni počela, a u skladištima još ima ukrajinskih žitarica, napomenuo je Nagy dodavši da bi se tranzit ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda trebao nastaviti.

Poljski ministar poljoprivrede Robert Talus izjavio je u utorak da su voljni pomoći Ukrajini s očekivanim pojačanim tranzitom poljoprivrednih proizvoda nakon ruskog povlačenja iz crnomorske inicijative.

No, žetva je u Poljskoj tek počela i tranzit neće odmah biti pojačan, upozorio je ministar Talus. No, to će iziskivati više vremena, rekao je. “Moramo prisiliti EU da pomogne s poboljšanjem infrastrukture”, naglasio je.

Produljiti embargo
Dodao je i da će se na sastanku s kolegama iz Mađarske, Rumunjske, Bugarske i Slovačke zauzeti za produljenje embarga na uvoz. Bivši ministar poljoprivrede i savjetnik predsjednika Krzysztof Ardanowski Reutersu je rekao da će propast crnomorskog sporazuma biti katastrofa za Poljsku budući da se logistika nije poboljšala u posljednjih 12 mjeseci.

“Lučki kapaciteti ostali su isti, broj željezničkih i cestovnih veza nije povećan” rekao je Ardanowski. “Zemlje koje graniče s Ukrajinom bit će pod pritiskom da otvore granice, no istovremeno ne čujem od EK nikakav novi logistički prijedlog”, dodao je. Dužnosnici EU-a založili su se u utorak za pojačanu upotrebu ‘koridora solidarnosti’ u zemljama koje graniče s Ukrajinom.

Komentirajte prvi

New Report

Close