Ispred ove trgovine kupci stoje u redovima za kupovinu hrane koja bi se inače bacila

Autor: Poslovni.hr , 08. ožujak 2016. u 13:47
Foto: Thinkstock

WeFood je opskrbljen proizvodima koji uključuju svježe proizvode koje supermarketi više ne žele.

Jutta Weinkouff u razgovoru za FreshFruit Portal objasnila je kako je danski problem otpadne hrane rezultirao otvaranjem prvog supermarketa u zemlji, djelomično financiranog od strane neprofitne organizacije DanchurchAid (DCA). „Oko 790 milijuna ljudi diljem svijeta živi u teškom siromaštvu, idu u krevet gladni, dok se u Danskoj 700.000 tona hrane baca ili uništava svaki dan“, kaže ona. „Ova tužna kontradikcija je jedan od glavnih razloga zašto je DCA odlučio krenuti u osnivanje WeFooda. Zapravo, početna točka bio je TV program s naglaskom na otpadnu hranu  jednog velikog supermarketa kada je DCA preuzeo izazov u cilju borbe protiv gladi.“

WeFood je opskrbljen proizvodima koji uključuju svježe proizvode koje supermarketi više ne žele, prenosi Agrobiz. Tim volontera ih svakodnevno prikuplja od trgovaca, a zatim WeFood prodaje sve što dobije. Većina robe je donirana zbog grešaka u označavanju, ako je ambalaža oštećena ili proizvođači imaju višak proizvoda koji ne mogu prodati. Jedna polica posvećena je proizvodima kojima je istekao rok „najbolje upotrijebiti do“.

„WeFood zaprima robu iz supermarketa i trgovina koji ih više ne žele prodavati ili ako im je istekao rok za upotrebu. To se odnosi na datum za koji proizvođač garantira da je roba dobra za korištenje. Često se proizvodi mogu konzumirati nakon tog datuma. Legalno je prodavati te proizvode no supermarketi to ne žele. Takvi proizvodi biti će u WeFoodu. To se ne odnosi na svježe meso ili proizvode kojima je istekao datum „zadnji prodajni dan". Trenutno tražimo više dobavljača jer je teško zadovoljiti očekivanja potrošača. Pokušavamo optimizirati našu logistiku“, istakla je Weinkouff.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Komentirajte prvi

New Report

Close