Intel, američki div u proizvodnji čipova, suočava se s jednim od najtežih razdoblja u svojoj više od pet desetljeća dugoj povijesti.
Izvršni direktor Pat Gelsinger odlučio je otići u mirovinu nakon što je upravni odbor zaključio da tempo njegovog ambicioznog plana za preokret Intelove sudbine nije bio dovoljno brz. Prema izvještajima Bloomberga i Reutersa, Gelsinger je odlučio povući ovaj potez jer mu je alternativa bila prisilna smjena s čelnog mjesta.
Strmoglavi pad dionica
Kada je 2021. preuzeo vodstvo, Gelsinger je naslijedio kompaniju suočenu s padom tržišnih udjela, zaostajanjem u tehnologiji čipova i snažnim pritiskom konkurencije, poput AMD-a i TSMC-a. Njegovi napori da modernizira Intel kroz ambiciozne projekte nisu, očito, donijeli željene rezultate. Pod njegovim vodstvom, Intel je poduzeo bolne mjere restrukturiranja, uključujući otpuštanja i ukidanje dividendi, ali nije uspio povratiti povjerenje investitora.
Prihod Intela pao je na 54 milijarde dolara u 2023., što predstavlja pad od gotovo jedne trećine u odnosu na godinu kada je Gelsinger preuzeo vodstvo. Analitičari očekuju da će Intel ove godine zabilježiti gubitak od 3,68 milijardi dolara, što će biti prvi godišnji gubitak od 1986. godine. Dionice Intela pale su u utorak, dan nakon Gelsingerova odstupanja, za gotovo šest posto, a u odnosu na vrhunac u Gelsingerovim prvim mjesecima na čelu, pale su više od 60 posto, piše Reuters.
Potraga za sljedećim čelnikom već posrnulog proizvođača čipova već je počela. Zasad, na radaru su vanjski kandidati uključujući bivšeg člana uprave Lip-Bu Tana, prenosi Reuters pozivajući se na dva pouzdana izvora. Inače, Tan je napustio tvrtku u kolovozu nakon sukoba upravo s Gelsingerom u vezi s nekoliko aspekata Intelova plana preokreta, uključujući brojnost radne snage, strategiju ugovorne proizvodnje i radnu kulturu. Intelov odbor također je kontaktirao i izvršnog direktora tvrtke Marvell Technology, Matta Murphyja, prenosi Reuters.
Tvrtka je u međuvremenu imenovala glavnog financijskog direktora Davida Zinsnera i višu izvršnu direktoricu Michelle Johnston Holthaus za privremene suizvršne direktore. Intelova aktualna kriza ukorijenjena je u povijesnim strateškim promašajima. Ključni među njima bio je propust u ulaganju u čipove za pametne telefone krajem 2000-tih.
Tadašnje vodstvo odlučilo je da je to tržište neisplativo, čime je kompanija ustupila dominaciju Qualcommu i drugima. U vremenu kada su mobilni uređaji eksplodirali kao segment, Intel je ostao fokusiran na tradicionalne procesore za osobna računala (CPU), ignorirajući rastuću mobilnu revoluciju.
Slično tome, Intel je 2017. i 2018. propustio ulaganje u OpenAI, odbivši milijardu dolara vrijednu suradnju. Skepticizam tadašnjeg vodstva prema generativnoj umjetnoj inteligenciji doveo je do toga da su se konkurenti poput Nvidije etablirali kao lideri u AI infrastrukturi, dok je Intel ostao korak iza. Ovaj je promašaj dodatno pogoršao zaostatak u razvoju GPU tehnologije, ključne za AI industriju.
Značajan doprinos
Reakcije analitičara na smjenu Pata Gelsingera s pozicije izvršnog direktora Intela su podijeljena. I dok se većina slaže da Intel nije bio na dobrom putu i da je odlazak prvog čovjeka tvrtke rezultat dubokih izazova s kojima se tvrtka suočava, drugi naglašavaju njegov značajan doprinos unatoč nepovoljnim okolnostima.
Patrick Moorhead, primjerice, izvršni direktor i glavni analitičar Moor Insights & Strategy, istaknuo je da su tijekom Gelsingerova mandata bili vidljivi znakovi poboljšanja, posebno kroz operativne rezultate u trećem kvartalu 2024. godine. On ne vidi alternativu Gelsingeru te je izrazio podršku njegovom pristupu vođenja kompanije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu