Američki tehnološki div Intel objavio je da pregovara s njemačkom vladom o dodatnoj državnoj pomoći za tvornice čipova, povrh obećanih gotovo sedam milijardi eura i navodno traži čak deset milijardi eura. Glasnogovornik Intela prošlog tjedna je izjavio da su kompaniji “potrebna dodatna sredstva zbog sve većih troškova”.
“Blisko surađujemo s njemačkom saveznom vladom kako bismo premostili razliku u troškovima”, dodao je. Puno se toga po njegovim riječima promijenilo otkako je Intel najavio da će u Magdeburgu izgraditi nekoliko tvornica čipova.
“Geopolitički su se izazovi umnožili, globalna potražnja za poluvodičima pala, a troškovi izgradnje porasli, cijene energije i inflacija predstavljaju izazov za globalno gospodarstvo”, kazao je.
Intel navodno sada od Berlina traži deset milijardi eura financijske pomoći, u odnosu na već obećanih 6,8 milijardi eura. Američka grupacija očekuje veće troškove projekta u Magdeburgu, izvijestio je financijski dnevnik Handelsblatt.
“Naši su pregovori daleko odmakli. Zahtjevi za subvencijama visoki su i konkretno razgovaramo može li im se udovoljiti ili ne. No, želim naglasiti da također želimo Intel ovdje u Njemačkoj”, rekao je u četvrtak ministar gospodarstva Robert Habeck. Dodao je da vlada ipak ne troši novac “šakom i kapom”.
Intel spada među ‘velike igrače’, a proizvodnja poluvodiča iznimno je važna, napomenuo je ministar. Intel ima najveći udio na unosnom svjetskom tržištu poluvodiča koji se koriste u osobnim računalima i serverima, podsjeća agencija dpa.
U ožujku prošle godine kompanija je najavila da će se najnovija generacija čipova u Magdeburgu proizvoditi od 2027., najavivši najmanje 17 milijardi eura ulaganja. Kompanija je najavila da će u drugom tromjesečju ostvariti prihode između 12 i 12,5 milijardi dolara, više od inicijalnih prognoza.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu