Strane investitore sve više zabrinjava novi politički smjer Poljske, nekad poslovno najstabilnije države "nove Europe".
"Svaki sastanak započinjemo s razgovorom o poljskoj politici. Mnogo je pitanja. Može se reći da su se sada pojavili tamni oblaci na nekad modrom nebu", slikovito za Financial Times opisuje poduzetničke bojazni James Chapman, voditelj za srednju Europu u nekretninskoj kompaniji Cushman & Wakefield.
4,1mlrd.
eura uložena je lani u Poljskoj u nekretninske projekte
Dva zabrinjavajuća poteza
Otkako je u listopadu prošle godine uvjerljivo pobijedila na izborima, konzervativna stranka Pravo i pravda pod vodstvom Jaroslawa Kaczynskog prenerazila je političke analitičare navikle na stabilnost u šestoj europskoj ekonomiji. Britanski list opisuje Pravo i pravdu kao populističku, nacionalističku i euroskeptičnu stranku koja parlamentarnu većinu – što je prvi slučaj u demokratskoj povijesti Poljske – ne koristi za provedbu reformi već za usvajanje kontroverznih zakona.
S poslovne strane gledišta, dva su poteza posebno zabrinjavajuća. Prvi je udar na pravni sustav s već poznatim pokušajem da se "neutralizira" Ustavni sud. To je ocijenjeno kao potkopavanje vladavine prava i demokratskog poretka zbog čega je Poljskoj u siječnju snižen rejting za jedan stupanj na BBB+. Pad rejtinga je signalizirao prvu međunarodnu promjenu stava prema službenoj Varšavi. Inače, Poljska nije gubila svoj rejting čak i usred najžešće ekonomske krize u Europi između 2008. i 2010. godine.
Investitore neće otjerati
Drugi je problem uvođenje poreza na banke i maloprodajne lance, oboje uglavnom u stranom vlasništvu. Tim nametima vlada pokušava iznaći pet milijardi eura potrebnih za dječje doplatke. Međutim, zbog poreza na bankovnu imovinu koji je na snazi od 1. ožujka banke su poskupile financiranje projekata. Namet na supermarkete posebno je problematičan jer bi mogao rezultirati otkazivanjem izgradnje novih velikih trgovačkih centara.
"Strani investitori neće se povući iz Poljske, iako se mnogo oprezniji stav i promjene u investicijskim strategijama ne mogu odbaciti", ističe Tomasz Trzoslo, direktor nekretninske kompanije Jones Lang LaSalle. Naime, poljsko je tržište ipak prevažno za strane igrače. Nekretninska ulaganja – ponajviše u komercijalne i industrijske objekte – lani su dosegla 4,1 milijardu eura, najviše od 2006., a lavovski dio tog iznosa došao je iz inozemstva. O važnosti poljskog tržišta govori i podatak da je to polovica iznosa ukupno uloženog u nekretnine u srednjoj i istočnoj Europi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu