Inozemne su banke u prvom ovogodišnjem tromjesečju ubrzale s povlačenjem kapitala iz središnje i istočne Europe, pokazuje najnovije izvješće Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD).
Banke koje podnose izvješće Banci za međunarodna poravnanja (BIS) smanjile su u tom razdoblju svoje vanjske pozicije u europskim zemljama u razvoju, bez Rusije i Turske, u visini od 0,7 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). To je više nego u zadnjem tromjesečju 2012. godine, kada su njihova sredstva u tim zemljama smanjena za 0,2 posto, stoji u izvješću EBRD-a.
Mnoge banke u istočnoeuropskim zemljama u potpunom su ili većinskom vlasništvu matičnih banaka sa Zapada, koje u posljednje vrijeme smanjuju kreditne aktivnosti u nastojanju da srede svoje bilance, narušene dužničkom krizom u eurozoni. Strahuje se da će njihovo povlačenje na domaće tržište naštetiti gospodarstvima europskih država u razvoju.
Istraživanje je pokazalo značajno kumulativno smanjivanje sredstava u proteklim tromjesečjima, koje je dosezalo u prosjeku i 5,5 posto BDP-a od sredine 2011. godine. Najveće povlačenje sredstava zbilo se u Mađarskoj, koje je dosegnulo 23 posto BDP-a, a zatim u Sloveniji, 17 posto.
Taj proces nastavio se i u prva tri mjeseca ove godine u zemljama kao što su Hrvatska, Latvija, Litva, Rumunjska i Ukrajina, priopćio je EBRD.
„Postoji zabrinutost da pogoršanje tržišnog sentimenta u vezi zemalja u razvoju, koje je počelo krajem svibnja, možda intenzivira povlačenje kapitala. Stoga će kontinuirano praćenje tog procesa, s jednim okom na sistemskim rizicima, ostati vrlo važno“, navodi EBRD.
U Mađarskoj su banke zbog odluka vlade Viktora Orbana u vezi oporezivanja banaka i davanja subvencija zajmoprimcima u 2010. izgubile 3,6 milijardi eura. Strane banke strahuju da bi mogle pretrpjeti još gubitaka od najavljenog plana kojim se želi pomoći zajmoprimcima s hipotekama u stranim valutama. Najveća mađarska banka OTP u protekla je dva tjedna zbog oštrog pada cijene dionice izgubila na tržišnoj kapitalizaciji više od 200 milijardi forinta (887 milijuna dolara).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu