Indija je prošlog tjedna zabranila izvoz više vrsta riže kako bi obuzdala poskupljenja na domaćem tržištu zbog smanjene opskrbe nakon monsunskih kiša pojačavajući strahove da bi to moglo dovesti do novog vala rasta cijena hrane.
Od 20. srpnja zabranjen je izvoz bijele i lomljene riže, uz izuzetak vrste basmati, objavilo je indijsko ministarstvo za hranu, dodavši da zabrana ne obuhvaća ni parboiled rižu. “Kako bi osigurala odgovarajuću dostupnost bijele riže na indijskom tržištu, uz izuzetak sorte basmati, i ublažila rast cijena, indijska vlada izmijenila je izvoznu politiku”, istaknulo je resorno ministarstvo.
Napominju da su maloprodajne cijene riže u Indiji u proteklih godinu dana porasle za 11,5 posto. Indija čini više od 40 posto svjetskog izvoza riže, a u 2022. izvezla je oko deset milijuna tona bijele i lomljene riže, kada se izuzme basmati sorta.
Ukupno je izvezeno 22 milijuna tona riže. Riža je glavna namirnica za više od tri milijarde ljudi, a njezine cijene na globalnim tržištima blizu su najviše razine u 11 godina. Čak 90 posto kulture, čiji uzgoj zahtijeva jako puno vode, proizvodi se u Aziji u kojoj vremenska pojava El Nino obično donosi manje padalina.
Zbog El Nina cijene riže iz Vijetnama, trećeg najvećeg svjetskog izvoznika, nakon Indije i Tajlanda, skočile su ovog tjedna na najvišu razinu u više od deset godina.
Vijetnamska riža s pet posto loma prodavala se po cijeni od 515 do 525 dolara po metričkoj toni, najvišoj od 2011. godine, a indijska po 421 do 428 dolara, najvišoj cijeni u nekih pet godina, navodi Reuters.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu