Indija postaje svjetska prijestolnica ljudskih resursa

Autor: Promo , 01. travanj 2024. u 22:00
Indija ima gotovo 416.000 stručnjaka za umjetnu inteligenciju/PD

Značajnim ulaganjima u obrazovanje i obuku nude rješenje za globalni izazov.

U gospodarstvima koja se bore sa sve izraženijim nedostatkom radne snage, pred tvrtkama su veliki izazovi u pronalaženju zaposlenika koji će zadovoljiti njihove zahtjeve. Međutim, velika i raznolika baza ljudskog kapitala u Indiji zadnjih se godina pojavila kao rješenje za ovaj globalni izazov.

S najvećom svjetskom populacijom koja premašuje 1,4 milijarde ljudi, Indija pruža velik broj potencijalnih zaposlenika za tvrtke širom svijeta. Indijski ljudski potencijali daju značajan doprinos u raznim sektorima i na različitim kontinentima.

U Silicijskoj dolini, Amerikanci indijskog podrijetla čine otprilike 15% radne snage, igrajući ključnu ulogu u tehnološkoj industriji. Slično, u Ujedinjenom Kraljevstvu, Indijci predstavljaju najbrže rastuću etničku skupinu u ukupnoj radnoj snazi.

Osim u razvijenim zemljama, indijski talenti pokreću gospodarski rast i u regijama u razvoju kao što je Afrika, pridonoseći razvoju infrastrukture i uspostavljanju novih industrija. Indijski talenti prisutni su i u Hrvatskoj, i to u mnogim djelatnostima – od brodogradnje i građevine do turizma i usluga.

Poticanje visokog obrazovanja

S povećanjem broja sveučilišta sa 723 u 2014. na 1113 u 2023., Indija jasno potiče visoko obrazovanje. Ona je i vodeći svjetski izvor diplomanata STEM-a, s više od 1,5 milijuna godišnje.

Ulaganja u obrazovanje i osposobljavanje
Indijska predanost njegovanju svog ljudskog kapitala ogleda se u značajnim ulaganjima u obrazovanje i obuku. S primjetnim povećanjem broja sveučilišta sa 723 u 2014. na 1113 u 2023., Indija jasno potiče visoko obrazovanje. Nadalje, kao vodeći svjetski izvor diplomanata STEM-a, s više od 1,5 milijuna godišnje, Indija je u dobroj poziciji da zadovolji zahtjeve industrija u nastajanju.

Također, s prosječnom dobi radnika od 30 godina, Indija ima jednu od najmlađih radnih snaga na svijetu, što odražava njezin potencijal za održivi gospodarski rast i inovacije. Uz to, primjer indijskog proaktivnog pristupa su i sveobuhvatni sporazumi o partnerstvu za migraciju i mobilnost sa zemljama kao što su Francuska, UK, Njemačka i druge.

Ovi sporazumi olakšavaju međunarodnu suradnju u zapošljavanju, obrazovanju i istraživanju, rješavajući problem nedostatka kvalificiranih radnika u partnerskim zemljama, a nadamo se kako će takav sporazum potpisati i Hrvatska kad Vlada bude spremna za njega.

Strateški fokus na razvoj vještina
Strateški fokus Indije na razvoj vještina datira iz 2014. s uspostavom posebnog Ministarstva za razvoj vještina i poduzetništvo. Pokretanje misije Skill India 2015. dodatno je naglasilo predanost Indije kvalificiranju pojedinaca praktičnim vještinama koje su usklađene s trenutnim potrebama industrije.

S tečajevima koji se nude u gotovo 40 sektora i u više od 10.000 centara za obuku diljem zemlje, ova misija ima za cilj smanjiti potrebu za dodatnim ulaganjem u obuku zaposlenika od strane poslodavaca. Dodajmo još kako je od pokretanja ove misije otprilike 14 milijuna mladih prošlo obuku, odnosno usavršavanje. Također, u istom je periodu otvoreno 7 novih instituta za tehnologiju, 16 instituta za IT, 7 instituta za menadžment, 15 instituta za medicinske znanosti te 390 sveučilišta diljem zemlje.

NSDC, tvrtka javno-privatnog partnerstva s primarnim ciljem unapređenja vještina u Indiji, među ostalim, trenutno ima za cilj zadovoljiti globalnu potražnju za zdravstvenim radnicima obučavanjem čak 100.000 medicinskih sestara i 10 milijuna njegovatelja za rad u inozemstvu. NSDC polaznicima pruža specijalizirane vještine te učenje jezika kao što su engleski, japanski i njemački kako bi osigurali učinkovitu komunikaciju na međunarodnim radnim mjestima.

Radna snaga na razini saveznih država
Prema nedavno objavljenom izvješću o vještinama u Indiji, Indijske savezne države Haryana, Maharashtra, Andhra Pradesh, Uttar Pradesh, Kerala i Telangana prednjače po najvećoj koncentraciji visoko zapošljivih ljudskih potencijala. Karnataka je država s najvećom populacijom kojoj je engleski drugi jezik (73,33%), a slijede je Uttar Pradesh sa 68,75% i Kerala sa 61,66%.

Maharashtra, Uttar Pradesh i Kerala prve su tri države s najvećom dostupnošću ljudskog kapitala s računalnim vještinama, dok Andhra Pradesh prednjači u vještinama budućnosti. S druge strane, Uttar Pradesh se može pohvaliti talentima koji su također odlični u vještinama budućnosti, ali i općem znanju.

NSDC, tvrtka javno-privatnog partnerstva s primarnim ciljem unapređenja vještina u Indiji, među ostalim, trenutno ima za cilj zadovoljiti globalnu potražnju za zdravstvenim radnicima obučavanjem čak 100.000 medicinskih sestara i 10 milijuna njegovatelja za rad u inozemstvu. NSDC polaznicima pruža specijalizirane vještine te učenje jezika kao što su engleski, japanski i njemački kako bi osigurali učinkovitu komunikaciju na međunarodnim radnim mjestima.

Deklaracija čelnika skupine G20
U zajedničkoj Deklaraciji čelnika skupine G20, potpisane u New Delhiju u rujnu 2023. na kraju indijskog predsjedanja, države članice su naglasile važnost mapiranja globalnih nedostataka u vještinama te razvoja politika za rješavanje istih na globalnoj razini.

“Obvezujemo se rješavanju nedostataka u vještinama, promicanju dostojanstvenog rada i osiguravanju uključivih politika socijalne zaštite za sve”, navodi se u deklaraciji i naglašava da dobro integrirani i kvalificirani talenti donose koristi i u zemljama podrijetla i u zemljama odredišta.

Također, čelnici su izrazili svoju predanost osiguravanju dobro upravljanih, redovitih i na vještinama temeljenim migracijskih putova te se obvezali na uključivo, pravedno, visokokvalitetno obrazovanje i osposobljavanje za sve, a naglašena je i važnost ulaganja u razvoj ljudskog kapitala.

Komentirajte prvi

New Report

Close