Imovina europskih banaka smanjena je u četverogodišnjem razdoblju od 2008. gotovo 12 posto i na kraju 2012. iznosila je 29.500 milijardi eura, utvrdila je Europska središnja banka (ECB) u danas objavljenom izvješću o bankovnom sektoru eurozone.
U promatranom razdoblju smanjen je i broj kreditnih institucija, za čak 10 posto, na 2.645 na kraju prošle godine, navodi ECB u izvješću o bankovnom sektoru u zoni primjene jedinstvene europske valute.
Vrhunac prilagodbe bankovne imovine zabilježen je 2009., u jeku financijske krize, a u relativnom je izrazu u razdoblju od 2008. do 2012. najviše smanjena imovina banaka u Estoniji i Irskoj, oko 40 posto. Finska i Malta zabilježile su pak rast vrijednosti bankovne imovine, za 55 odnosno 22 posto.
Na kraju prošle godine najveće su bankovne sektore među zemljama članicama imale Njemačka i Francuska, uz ukupnu vrijednost imovine od 7.600 milijardi odnosno 6.800 milijardi eura. Slijede Španjolska i Italija, s vrijednošću bankovne imovine od 3.900 odnosno 2.900 milijardi eura.
Začelje ljestvice drže Estonija i Slovenija s vrijednošću bankovnih sektora od 21 milijardu odnosno 49 milijardi eura, pokazuje izvješće ECB-a.
Udio kredita u ukupnoj imovini banaka smanjio se u većini zemalja, posebno u 2011. i 2012., zbog slabog makroekonomskog okruženja i pojačanog pritiska na banke da se razdužuju. U pojedinim slučajevima takav je trend bio rezultat izdvajanja problematične imovine u takozvane 'loše banke', ističe se.
Zbog krize banke su se također manje oslanjale na međubankovno financiranje. Tako se prosječna vrijednost međubankovnog financiranja u eurozoni iskazana kroz udio u ukupnoj imovini banaka smanjila s 30 posto u trećem tromjesečju 2008. na 20 posto sredinom ove godine.
Financijski sektor eurozone suočio se i s drugim valom financijske krize, koji je bio više koncentriran na područje primjene jedinstvene europske valute a očitovao se u prvom redu kroz slabije makrogospodarske pokazatelje u mnogim zemljama.
To je rezultiralo slabijom kvalitetom bankovne imovine a posljedično i slabijim poslovnim rezultatima banaka, ističe se u izvješću.
Paralelno su se pak kapitalne pozicije banaka kontinuirano poboljšavale, uz rast prosječne stope adekvatnosti kapitala s osam posto u 2008. na 12,7 posto na kraju 2012., navodi se u izvješću. To se poboljšanje u 2011. i 2012. dijelom može protumačiti i provjerom otpornosti na nepovoljne uvjete u okruženju, koju je provela Europska bankovna agencija (EBA), ističu u ECB-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu