Imaju li izbora? Sve više američkih ‘teškaša’ odlučilo je pogaziti ponos i pokloniti se Trumpu

Autor: Domagoj Puljizović , 20. prosinac 2024. u 06:00
Foto: REUTERS/Carlos Barria

‘Trump će vladati kao čovjek s ‘Main Streeta’, a ne s Wall Streeta pa poslovni čelnici trebaju pokazati kako njihove tvrtke podržavaju gospodarstvo i poštuju pravila konkurencije,’ rekao je jedan lobist.

Ted Sarandos, 60-godišnji izvršni direktor Netflixa, već je godinama istaknuti donator Demokratske stranke.

Međutim, u utorak se pridružio popisu američkih poduzetnika koji su posjetili Mar-a-Lago, slavno odmaralište Donalda Trumpa, kako bi odao počast republikanskom novoizabranom predsjedniku i izgradila odnose s njegovom nadolazećom administracijom.

Otkako je pobijedio na predsjedničkim izborima protiv Kamale Harris početkom studenoga, vodeći izvršni direktori, od Hollywooda do Silicijske doline i Wall Streeta, trudili su se sastati s Trumpom.

Tempo sastanaka posljednjih se dana ubrzao, premašivši isključivo ‘bazen’ republikanskih donatora koji inače financiraju Trumpovu kampanju.

Imaju različite motivacije

Nakon susreta sa Sarandosom, u planu je Trumpov susret s milijarderom i direktorom Amazona, Jeffom Bezosom.

Prethodno ga je u ponedjeljak posjetio Shou Zi Chew, izvršni direktor TikToka, samo nekoliko sati nakon što je novoizabrani predsjednik s Masayoshijem Sonom, osnivačem Softbanka, jedne od najvećih japanskih tehnoloških investicijskih kompanija na svijetu, najavio da najavio da će ta firma u SAD uložiti 100 milijardi dolara, piše Financial Times.

Sastanci te vrste, tumače se kao znak povjerenja u novoizabranog predsjednika i njegove ekonomske politike. Podsjetimo, mnogi američki poslovnjaci prestali su surađivati s Trumpom nakon burnog mu prvog mandata i napada na Kapitol 6. siječnja 2021. godine, a neki od njih čak su podržali Trumpove protivnike u ovogodišnjoj utrci za Bijelu kuću.

“Pojedini izvršni direktori pokazali su da će rado biti partneri nadolazećoj administraciji i izražavaju spremnost da se usredotoče na zajednički rad, čak i ako ga u prošlosti politički nisu podržavali. Bit će ih još mnogo, kako domaćih tako i međunarodnih izvršnih direktora”, rekao je Jason Miller, visoki Trumpov savjetnik.

Motivacije direktora variraju: TikTokov Shou želi spasiti popularnu aplikaciju od zabrane u SAD-u koja bi trebala stupiti na snagu sljedeće godine i nada se Trumpovoj pomoći da do takvog scenarija ne dođe. Izvršni direktori velikih tehnoloških kompanija, uključujući Tima Cooka iz Applea, Sundara Pichaija iz Googlea te Marka Zuckerberga iz Mete, žele pak povoljnije regulatorno okruženje.

Suradnja kao mudrija opcija

“Potrebno je mnogo da ultrabogati, kreativni izvršni direktori, od kojih mnogi naginju ljevici, pregaziti ponos i podnesu Trumpa. No što im preostaje kao alternativa?”, zapitao se jedan lobist iz Washingtona.

Izvršni direktori s Wall Streeta vjeruju da će Trump poništiti politike predsjednika Joea Bidena koje su doživljavali kao antiposlovne, uključujući porezne i antimonopolske mjere.

Unatoč tome što kod nekih u poslovnoj zajednici postoji zabrinutost zbog potencijalnog uvođenja rigoroznih carina, masovne deportacije nedokumentiranih imigranata kao i zbog ukidanja određenih subvencija, direktori Trumpa ipak vide kao pregovarača i naučili su da je s njim bolje entuzijastično i laskavo surađivati negoli ga kritizirati i tako riskirati njegove javne osude ili odmazdu.

“Izvršnim direktorima savjetujem da izdvoje vrijeme za razgovor s predsjednikom Trumpom. Neka ga informiraju o projektima na kojima rade i o tome kako razvijaju poslovanje,” istaknula je Nikki Haley, koja se protiv Trumpa natjecala za republikansku predsjedničku nominaciju, a sada djeluje kao potpredsjednica konzultantske tvrtke Edelman, u kojoj savjetuje o tome klijente kako najbolje surađivati s novoizabranim predsjednikom.

Osim sastanaka s Trumpom u Mar-a-Lagu te najava o novim ulaganjima, pojedini izvršni direktori i tvrtke — poput Sama Altmana iz OpenAI-a te banaka kao što su Bank of America i Goldman Sachs, podršku budućem predsjedniku izražavaju tako što i dalje financiraju njegov inauguracijski fond.

‘Čovjek s Main Streeta’

“Nemamo stvarnu potrebu zapošljavati lobiste; Trump već predstavlja Wall Street”, smatra jedan od vodećih američkih financijaša. Slično misli i jedan od savjetnika nekoliko glavnih izvršnih direktora banaka u SAD-u. “Svi oni hodočaste da iskažu svoje poštovanje, bilo osobno ili virtualno”, kazao je.

Također, Trump se predstavlja kao zagovornik radničke klase, s retorikom koja je još više populistički nastrojena negoli tijekom njegovog prvog mandata iz 2016. godine, a to je i dodatni razlog zašto korporativni čelnici žele ojačati svoj odnos s republikancem.

“Trump će vladati kao čovjek s ‘Main Streeta’, a ne s Wall Streeta pa poslovni čelnici trebaju pokazati kako njihove tvrtke podržavaju gospodarstvo i poštuju pravila konkurencije,” rekao je jedan lobist.

Niz je zahtjeva

Tu su i direktori hedge i privatnih investicijskih fondova koji koriste poznanstva s Trumpovim kandidatima za ministre financija i trgovine, Scottom Bessentom i Howardom Lutnickom, kao kako bi posredno komunicirali s novoizabranim predsjednikom, a popis njihovih zahtjeva poprilično je dugačak.

Pregovarači posebno očekuju da će novi predsjednik poništiti sve što je predložila Lina Khan, Bidenova progresivna predsjednica Savezne komisije za trgovinu, uključujući ukidanje strogih novih smjernica za akvizicije.

Također su zatražili reforme kojima bi se ograničila nadležnost Odbora za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CIFIUS), vladine komisije koja procjenjuje strana ulaganja u SAD-u, a kako bi utvrdila rizik takvih transakcija za nacionalnu sigurnost, samo na transakcije koje uključuju neprijateljske zemlje poput Rusije, Irana i Sjeverne Koreje.

Time bi od CIFIUS-ove analize bile izuzete potencijalne akvizicije tvrtki iz savezničkih zemalja poput Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih europskih država.

Miller je izjavio da će nova administracija odmah započeti s deregulacijom, omogućiti više istraživanja u naftu i plin te smanjiti poreze kako bi poboljšala poslovnu klimu, a sve to su ciljevi koje su podržali izvršni direktori koji su se svrstali uz Trumpa.

“Američki radnici znaju da će predsjednik Trump braniti njihove industrije i štititi ih od stranih konkurenata koji pokušavaju uništiti njihovo postojanje. Svi žele biti dio toga,” zaključio je Miller.

Komentirajte prvi

New Report

Close