Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u četvrtak je na telefonskoj sjednici utvrdilo prijedlog ugovora o graničnim prijelazima s Hrvatskom i po hitnom postupku uputilo ga na daljnji postupak Predsjedništvu BiH, priopćeno je u Sarajevu.
Ova odluka rezultat je pregovora koje su o tome u srijedu u Zagrebu vodila državna izaslanstva i na kojemu je parafiran dokument koji definira granične prijelaze i njihov status kako bi oni mogli nastaviti funkcionirati i nakon 1. srpnja kada Hrvatska ulazi u Europsku uniju.
Vijeće ministara je prihvatilo izvješće svog povjerenstva koje je sudjelovalo na pregovorima.
Predloženim su ugovorom određeni granični prijelazi za promet putnika te roba koje podliježu inspekcijskom nadzoru.
Ugovor definira kako su za izvoz i uvoz roba osjetljivih roba poput prehrambenih proizvoda određeni prijelazi Stara Gradiška – Gradiška i Nova Sela – Bijača.
Za međunarodni cestovni promet putnika i roba te za promet voća i povrća, koji sukladno zakonodavstvima ugovornih strana podliježe kontroli usklađenosti s tržišnim standardima i utvrđivanju zdravstvene ispravnosti prilikom prijevoza preko zajedničke državne granice, određeni su granični prijelazi Županja-Orašje, Ličko Petrovo Selo- Izačić, Vinjani Donji-Gorica i Gornji Brgat-Ivanica.
Ugovorom su određeni i granični prijelazi za međunarodni promet putnika i roba, i to za cestovni i željeznički promet, kao i stalni granični prijelazi za pogranični promet.
Novi ugovor o graničnim prijelazima nužan je kako bi se on prilaggodio standardima koja propisuje EU. Postizanje dogovora o ovom pitanju kasnilo je mjesecima zbog problema u BiH, a to je prijetilo da se od 1. srpnja svi postojeći granični prijelazi između dvije države automatski zatvore.
Problem je bio u činjenici da zbog političkih razloga predsjedatelj Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović nije želio prihvatiti imenovanje novog predsjedatelja radne skupine za pregovore s Hrvatskom koji bi onda parafirao postignuti sporazum.
Nakon intervencije iz Europske unije problem je riješen tako što je nakon pregovora u Zagrebu postignuti sporazum parafiralo svih šest članova bosanskohercegovačkog izaslanstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu