IEA očekuje manju potražnju za naftom u 2024.

Autor: Poslovni dnevnik , 12. listopad 2023. u 22:00
Usporavanje svjetskog gospodarstva i prijelaz na e-vozila hlade potražnju za ‘crnim zlatom’/Shutterstock

Potražnja za naftom porast će iduće godine za 880 tisuća barela dnevno, izračunala je IEA-a u najnovijem mjesečnom izvješću.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) snizila je procjenu rasta potražnje za naftom u 2024., ističući pogoršane prilike u svjetskom gospodarstvu i ubrzani prijelaz na električna vozila.

Potražnja za naftom porast će iduće godine za 880 tisuća barela dnevno, izračunala je IEA-a u najnovijem mjesečnom izvješću. Do sada očekivali su da će porasti za milijun barela dnevno.

Povisili su pak blago prognozu rasta u ovoj godini, s 2,2 milijuna na 2,3 milijuna dnevno, ukazujući na kontinuirano snažnu potražnju u Brazilu, Indiji i Kini, na koju, kako ističu, otpada čak 77 posto procijenjenog povećanja.

Početkom listopada cijene nafte ipak su snažno pale zbog sve slabijih makroekonomskih pokazatelja i naznaka urušavanja potražnje u SAD-u gdje je potrošnja benzina u rujnu potonula na najnižu razinu u dvadeset godina, napominju u agenciji.

Još oštri pad bilježila su gospodarstva u nastajanju zbog tečaja dolara i ukidanja subvencija za gorivo, dok u Kini, Indiji i Brazilu potražnja i dalje snažno raste, naglašavaju. Ponuda bi se pak mogla poboljšati na početku iduće godine ako Organizacija zemalja-izvoznica nafte i njezini saveznici normaliziraju proizvodnju, ističe IEA.

OPEC+ smanjuje proizvodnju od lani kako bi podupro cijene, a ovog ljeta odlučili su protegnuti politiku smanjene opskrbe do kraja iduće godine. Saudijska Arabija i Rusija odvojeno su objavile da će smanjiti isporuke za dodatna 1,3 milijuna dnevno do kraja godine.

Ako vodeći proizvođači u siječnju normaliziraju opskrbu, manjak bi mogao prijeći u višak, što bi pomoglo u obnavljanju zaliha, ističu u IEA-i, navodeći da su globalne zalihe sirove nafte u kolovozu pale za čak 102,3 milijuna barela. 

Komentirajte prvi

New Report

Close