Od jakog švicarca ne pate samo Hrvati s kreditima u toj valuti, već i pravi Švicarci. Naime, jaka valuta je i inače skupa skijališta učinila još skupljima tako da skijaški tereni usred sezone zjape prazni, piše Deutsche Welle.
"Ovo je paradoksna situacija: usprkos 350 km skijaških pista i preko 50 žičara gosti nam odlaze", požalio se Dieter Bogner, djelatnik Žičara Engadin iz St. Moritza. Bogner kao i većina njegovih kolega za ovakvo stanje okrivljuje krizu eura i s njom povezano jačanje švicarske valute. Jer otkako je franak drastično ojačao naspram eura, skupa švicarska skijališta su postala još skuplja.
Od jakog franka pati cjelokupno švicarsko gospodarstvo, ali niti jedna grana to ne osjeća u tolikoj mjeri kao turizam. Čak i centri koji su dosad odolijevali svim globalnim krizama poput mondenog St.Moritza bilježe drastično smanjenje broja posjetitelja. Neki skijaški centri su od početka krize 2008. izgubili trećinu gostiju, navodi DW. I trgovina se brine jer od svakog potrošenog turističkog franka, dvije trećine završe u nekoj od brojnih trgovina koje preplavljuju skijaške centre. Gosti iz Europske Unije trenutno radije odlaze u Austriju ili još povoljnije skijaške centre na istoku Europe. Pritom je samo u posljednjih nekoliko godina u žičare i brdske vlakove bilo investirano preko 60 milijuna franaka, gradnja novih trasa je u pripremi no to ovisi o broju turista, kaže Bogner.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu