Pravo na tužbu protiv tehnoloških divova zbog kršenja propisa EU-a koji bi trebali obuzdati njihovu moć trebali bi, uz kompanije, imati i europski potrošači, upozorile su udruge za zaštitu privatnosti i prava potrošača i brojni akademici.
Poziv se vremenski poklopio sa završnom fazom rasprava u Europskom parlamentu i među članicama EU-a o Zakonu o digitalnim tržištima (DMA) koji je prije više od godinu dana predložila povjerenica EU-a za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager.
Nacrt zakona sadrži smjernice za tehnološke divove i u osnovi cilja na tehnološke divove Apple, Google, Facebookovu krovnu tvrtku Metu, Amazon i Microsoft, primjećuje Reuters. Pravo na tužbe protiv tehnoloških tvrtki trebali bi, prema aktualnoj verziji zakona, imati samo poslovni klijenti, a skupina od 31 udruge i akademici smatraju da bi trebalo biti prošireno i na građane.
“DMA mora omogućiti korisnicima, kako pojedinačno tako i kolektivno, da podižu tužbe zbog kršenja propisa iz DMA pred sudovima članica”, navodi grupa u otvorenom pismu institucijama EU-a.
Pismo su, među ostalima, potpisali europska udruga za zaštitu potrošača BEUC, međunarodna udruga Privacy International, američki Centar za digitalnu demokraciju i Consumer Federation of America, Unija za građanske slobode u Europi, Europska digitalna prava.
Zastupnici EP-a spremni su razmotriti tu mogućnost, ali zemlje EU-a do sada su ignorirale takve zahtjeve.
Koalicija je pozvala zakonodavce i zemlje EU-a i da potrošačkim udrugama i predstavnicima civilnog društva omoguće sudjelovanje u procesima skiciranima nacrtom zakona kako bi se njihove potrebe odrazile u odlukama Komisije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu