Bačena hrana u svijetu odgovorna je za više stakleničkih plinova od bilo koje zemlje osim Kine i Sjedinjenih Država, kaže se u izvješću Ujedinjenih naroda objavljenom u srijedu.
Svake godine baci se oko trećine hrane za ljudsku prehranu što je oko 1,3 milijarde tona, a istovremeno se nepotrebno potroši energija, voda i kemikalije potrebne za njezinu proizvodnju i odlaganje. Uzalud se potroši gotovo 30 posto svjetskog poljoprivrednog zemljišta i količina vode ekvivalentna godišnjem protoku rijeke Volge.
U svom izvješću UN-ova agencija za hranu i poljoprivredu (FAO) ocjenjuje da odbačena hrana uzrokuje 3,3 milijarde tona ugljičnog dioksida godišnje.
Da se radi o državi, bila bi ona treći najveći zagađivač, nakon Kine i SAD-a, što znači da bi se učinkovitijim korištenjem hrane moglo znatno doprinijeti globalnim naporima za smanjivanje emisija čime bi se ograničilo i globalno zagrijavanje.
U industrijaliziranom svijetu, veliki dio otpada dolazi od potrošača koji kupuju previše i bacaju ono što ne pojedu. U zemljama u razvoju, to je uglavnom rezultat neučinkovite poljoprivrede i nedostatka odgovarajućih skladišta.
"Manjim bacanjem hrane ne bi se samo smanjio pritisak na prirodne resurse već bi se smanjila i potreba da se proizvodnja hrane poveća za 60 posto koliko je procijenjeno potrebnim da bi se ispunili demografski ciljevi do 2050.", kaže FAO.
Potrošače u razvijenim zemljama trebalo bi poticati da serviraju manje porcije i što više koriste ostatke hrane. Poslovni svijet trebao bi davati više humanitarnim organizacijama, te se usmjeriti prema odlaganju organskog otpada.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu