Italija je ostala bez planiranih 1,5 milijarde eura koje je računala inkasirati za novu razdiobu telekomunikacijskih frekvencija, a ključnu ulogu su imale pritužbe iz Hrvatske i Malte zbog 'probijanja' talijanskih premoćnih lokalnih televizijskih i radijskih digitalnih stanica u frekvencije dodijeljene susjednim zemljama, piše Jutarnji list.
Prethodna je vlada te frekvencije htjela dodijeliti 'najboljima' (znači i Berlusconijevim privatnim mrežama), no Montijev ministar ekonomskog razvitka Corrado Passera je to odbio, odlučivši se za javno natjecanje , ali sada ni Europska unija ni talijanska AGcom (Jamstvena vlast u telekomunikacijama) ne daju pristanak, jer su im se žalile Hrvatska i Malta. Stanice koje 'probijaju', suočene sa serijskim zabranama emitiranja, podsjećaju da su svoje koncesije platile i stoga zahtijevaju da im država da neke od frekvencija koje stavlja na dražbu, no a Passera ne da, jer prezaduženoj državi u recesiji očajnički treba novac. EU ne može prijeći preko ozbiljnih posljedica u Hrvatskoj, jer one negativno utječu na prava građana koja proizlaze ne samo iz pretplate na HRT, nego i iz Ustava, navodi Jutarnji.
Kako navode Odašiljači i veze d.o.o., od kraja svibnja 2012. povećan je broj pritužbi gledatelja na prijam signala digitalne televizije s cijele jadranske obale, a posebice s područja Dubrovačko-neretvanske županije. Jedan od bitnih uzroka su smetnje iz Italije koje su se pojačale zbog prelaska južnih talijanskih regija (osobito Apulije) na digitalnu televiziju krajem svibnja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu