Iako je rok istekao još 3. srpnja, više od polovice članica Europske unije još nije u potpunosti u nacionalno zakonodavstvo ugradilo MiFID II direktivu o reformi financijskih tržišta, a među njima je i Hrvatska. Prema izvješću Europske komisije (EK), s implementacijom Direktive za tržišta financijskim instrumentima – kako je puni naziv tog dokumenta – kasni 17 država. “Dobri učenici” su Austrija, Cipar, Češka, Danska, Francuska, Irska, Italija, Mađarska, Njemačka, Švedska i Velika Britanija. Regulativa nije na snazi u, primjerice, Belgiji koja je sjedište niza regulatornih agencija ili Luksemburgu, poznatom po snažnoj financijskoj industriji.
Ministarstvo: Nacrt je gotov
Glavninu implementacije u hrvatskom bi slučaju trebao bi “odraditi” izmijenjeni Zakon o tržištu kapitala. No, još je nejasno kada bi izmjene trebale stupiti na snagu. Iz Ministarstva financija, predlagatelja izmjena, odgovorili su nam da je nacrt prijedloga zakona o tržištu kapitala izrađen.
“U kratkom roku očekuje se početak javnog savjetovanja u trajanju od 30 dana, tj. objava nacrta na portalu E-savjetovanja. Ministarstvo će potom razmotriti sve primjedbe i prijedloge, nacrt po potrebi doraditi i potom uputiti Vladi”, objanjenje je Ministarstva.
483bilijuna dolara
vrijedno je europsko financijsko tržište
Kako je u utorak istaknuo potpredsjednik EK i povjerenik za financijske usluge Valdis Dombrovskis, članice Europske unije i dalje rade na implementaciji MiFID-a II, prenosi Bloomberg. “Mora se reći da cijeli proces kasni. Naravno, Komisija vrlo pažljivo prati implementaciju kako bi osigurala da postupak bude unificiran u svim državama”, istaknuo je Dombrovskis.
Prema navodima Bloomberga, većina država koje još nisu ugradile MiFID II u zakonodavstvo tvrdi da će to učiniti do 3. siječnja. Ipak, finsko ministarstvo financija tvrdi da je taj rok prilično ambiciozan, “ali moguć”. Zanimljivog su se rješenja dosjetili u Latviji. Tamošnji regulator poručuje kako će se pravila iz MiFID-a početi primjenjivati početkom iduće godine čak i ako zakon dotad ne bude usvojen.
Složenost promjena
S jedne je strane kašnjenje u procesu implementacije i donekle razumljivo s obzirom na složenost i opseg promjena koje MiFID II donosi. Naime, uz tu direktivu potrebno je provesti i prateću uredbu MiFIR – Regulaciju tržišta financijskim instrumentima. Prema tvrdnjama predstavnika financijske zajednice, samo dokumenti koji opisuju promjene koje donose MiFID i MiFIR broje svaki na stotine stranica.
Podsjetimo, svrha MiFID-a je unapređenje postojećih pravila tržišta kapitala, posebno što se tiče trgovanja na uređenim tržištima, visokofrekventnog trgovanja, nadzora financijskih tržišta i jačanja zaštite potrošača. Regulatori država koje su implementirale novu regulativu smatraju kako treba pričekati neko vrijeme dok sve članice ne započnu s punom primjenom. “Pažljivo pratimo kako protiče proces”, ističe glasnogovornica njemačkog BaFIN-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu