U narednih nekoliko dana pitanje hoće li kineski Evergrande bankrotrati ili se provući kroz ušicu igle, dobit će svoj odgovor. Prvi pravi test za dužničku krizu u koju je kineski nekretninski div upao na redu je prije kraja tjedna kada stiže na naplatu isplata kamate na obveznicu. Kompanija mora platiti 83 milijuna dolara u četvrtak, podaci su S&P Global Ratingsa, a ne uspije li počinje teći jednomjesečni rok za proglašenje ‘defaulta’.
Prema pisanju CNBC-a, Evergrandeova obveznica izdana je uz dospijeće od pet godina u ožujku 2022., denominirana u američkom dolaru, uz inicijalnu glavnicu od oko dvije milijarde dolara. Prinos na taj vrijednosni papir u međuvremenu je eksplodirao 560 posto, s oko 10 posto ranije ove godine, a cijena posljedično potonula.
Presudni događaj za tržišta
Tu nije kraj dužničkim problemima za kinesku kompaniju. Iduće srijede ulagači u drugu Evergrandeovu obveznicu sedmogodišnjeg dospijeća očekuju obećanu isplatu kamate.
“Ono što će se u četvrtak dogoditi bit će presudni događaj za tržišta, na ovaj ili onaj način, čak i veći nego rezultat sastanka FOMC-a (odbora američke središnje banke) koji je na rasporedu samo nekoliko sati ranije”, rekao je CNBC-u Ray Attrill iz National Australia Banka.
Analitičari i poznavatelji tržišta gotovo većinom prognoziraju da Evergrande neće uspjeti isplatiti kamate u četvrtak. No, u tehničkom defaultu neće se naći odmah već ako ne uspije ispoštovati financijsku obvezu unutar narednih 30 dana. U ponedjeljak je S&P Global Ratings objavio da je ‘default’ vjerojatan.
“Činjenica je da je Evergrande već u tehničkom ‘defaultu’ nakon što je propustio platiti kamate banci”, kaže Visnu Varathan, direktor za ekonomiju i strategiju u Mizuho banci referirajući se na izvješća da je kineska vlada najavila velikim bankama da nekretninska kompanija neće uspjeti platiti kamatu na svoje zajmove koji su već dospjeli ovog tjedna.
Dužnička kriza kineskog Evergrandea prijeti globalnim tržišta ionako uznemirenima slabim oporavkom od posljedica Covida 19, ubrzavanja inflacije i sve izglednijom intervencijom središnjih banaka u smjeru rasta kamatnih stopa.
“Uz rizike neisplate kupona na obveznicu do kraja tjedana, mogućnost da se tržišta uplaše je značajan budući da Evergrande čini oko 11 posto svih azijskih obveznica s visokim prinosima”, kaže Varathan. Posrne li kineski gigant u isplati i dogodi se očekivani ‘default’ prvi će na udaru biti institucionalni i drugi strani investitori u Kini, prije nego domaći ulagači, dodaje.
Socijalno pitanje u Kini
Nije isključeno da je domaće (onshore) obveznice denominirane u kineskoj valuti imati prioritet nad offshore, onima demonominiranima u američkom dolaru. Offshore obveznice uglavnom drže institucionalni ili strani investitori mali ulagači iz Kine vjerojatnije u portfelju imaju onshore obveznice. Upravo je ta neizvjesnost u redu naplate u slučaju bankrota faktor koji unosi dodatnu nervozu slučaj. U Kini su posljednji tjedan u nekim gradovima prosvjedovali gnjevni kupci nekretnina i ulagači te su socijalni nemiri ključna bojazan.
Oko stotinu ulagača pojavilo se prošlog tjedna ispred sjedišta Evergrandea u Shenzhenu zahtijevajući isplatu zajmova na dospjele financijske proizvode nakon čega su uslijedile kaotične scene, prenosi Reuters.
Provučeni eksplozijom prinosa Evergrandeove dugove posljednjih mjeseci kupovali su USB, HSBC i Blackrock, podaci su Morningstar Direkta. Među najvećim investitorima u vrijednosnice kineske kompanije su Fidelity Asian, UBS (Lux) BS Asian, fondovi HSBC-a, Pimco GIS, Blackrock i Allianz Dynamic Asian High Yield Bond.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu