Hakiranje generala Petraeusa

Autor: The New York Times , 25. studeni 2012. u 22:00
General Petraeus

Kad je FBI čuo istinu, tražio je razlog za novo njuškanje.

FBI-ju ne piše se dobro. Ulazimo u drugu fazu skandala s Davidom Petraeusom. Prva je faza započela 9. studenoga, kad je Petraeus otkrio da je imao izvanbračnu vezu te dao ostavku s čelnog mjesta u CIA-i.

Sljedećih su tjedan dana mediji svim silama nastojali popratiti nova zbivanja u toj priči. S kim je general Petraeus spavao? Što je učinila Jill Kelley? Kako je Petraeusova biografkinja i ljubavnica naslovila knjigu? Prva faza svakog velikog državnog skandala prestaje kad newyorški tabloidi prestanu objavljivati šaljive naslovnice i priču premjeste na unutrašnje stranice. To se dogodilo 16. studenoga. U drugoj fazi ljudi počinju shvaćati šire značenje skandala, ako, naravno, on ima šire značenje. Prljava priča o Johnu Edwardsu tako je pokazala da nije sposoban za istaknutu javnu dužnost, kamoli za ulogu potpredsjednika države. Skandal s Berniejem Madoffom pokazao je da će ulagači itekako biti lakovjerni ako im njihov upravitelj fonda donosi neočekivano veliku dobit. No skandal s Petraeusom mogao bi nas poučiti drugim stvarima. Ako najistaknutijem pripadniku američke vojske u ovoj generaciji agenti FBI-ja mogu tako lako hakirati elektroničku poštu, onda u nadzornom sustavu koji je uspostavljen nakon napada 11. rujna nitko od nas više nije siguran. A ako je izvanbračna veza dovoljna da se takav čovjek makne s funkcije, onda smo stvarno izgubiti svaki osjećaj za mjeru.

Vratimo se na poprište takozvanog zločina, u Tampu na Floridi gdje je Jill Kelley, atraktivna žena željna istaknutog društvenog položaja, od anonimnog pošiljatelja primila poruke uznemirujućeg sadržaja. Da je bila pametna, blokirala bi tu adresu elektroničke pošte i tu bi bio kraj. No kako zna da će muškarci zbog nje kršiti pravila obraća se svojem prijatelju u FBI-ju, koji od svojih nadređenih traži pokretanje istrage. Nadređeni na to pristanu. No na kojoj osnovi? Pogledao sam zakon o narušavanju privatnosti na internetu, gdje piše da je zločin počinjen putem elektroničke pošte tek kad pošta "izaziva izrazitu emocionalnu bol" ili žrtvi nameće "opravdan strah od smrti ili ozbiljne ozljede". To su, ako mene pitate, vrlo visoki kriteriji. Moguće je da su ih anonimna pisma koje je Jill Kelley dobila od Paule Broadwell, Petraeusove bivše ljubavnice, i zadovoljila. FBI se zbilja potrudio da Broadwelličina pisma djeluju koliko god je moguće prijeteće. No kad jednom procure, a znamo da hoće, vrlo sam uvjeren da će se taj zakon pokazati samo kao smokvin list. Baš kao i "povjerljive informacije" koje Paula Broadwell navodno ima. S obzirom na to da vlada nakon napada 11. rujna stavlja oznaku "povjerljivo" na gotovo svaki vojni papir osim toaletnoga, pretpostavljam da će se i te informacije pokazati kao manje dramatične. Kad je FBI doznao istinu, to jest da je riječ bila samo o seksu, trebao mu je visoki cilj za daljnje njuškanje. Broadwellica je FBI-ju učinila veliku uslugu što je "povjerljive" informacije ostavila na računalu. Shvaćam zašto je Petraeus smatrao da treba dati ostavku; afera je narušila njegov osobni kodeks časti.

Također shvaćam da se zbog sklonosti publicitetu i kontroli zamjerio mnogima u CIA-i, no ipak bih volio da je predsjednik Obama odbio njegovu ostavku. Volio bih da je predsjednik rekao da je general Petraeus pogriješio u osobnom životu te da posljedice te pogreške trebaju riješiti on, njegova supruga i njegova bivša ljubavnica. Rado bih da je rekao da ova afera ne poništava višedesetljetnu javnu službu te da ga ne bi smjela spriječiti u daljnjem obnašanju dužnosti. Volio bih da je rekao da će glavni inspektor Ministarstva pravosuđa provesti istragu da se utvrdi je li FBI na pravilan način djelovao prema pritužbi Jill Kelley. Andrea Mitchell s MSNBC-ja razgovarala je 16. studenoga sa senatorom Royem Bluntom, republikancem iz Missourija, koji je upravo došao sa sastanka Obavještajnog odbora, na kojemu je Petraeus svjedočio. "Mislite li da je trebao dati ostavku?", upitala ga je. "Sudeći prema onome što znam, mislim da nije", odogovorio je. "Naravno", nastavio je, "ne možete takvog čovjeka ucjenjivati." I tako je Blunt ukinuo jedini opravdan razlog zašto bi se Petraeus zbog takve afere trebao maknuti s radnog mjesta. U sljedećim će tjednima mnogi doći do tog zaključka i postaviti ista pitanja oko lakoće s kojom nam vlada zuri u pretinac pošte ili spavaće sobe. Takva nam je promjena stava odavno potrebna.

Joe Nocera

Komentirajte prvi

New Report

Close