GSK liječnicima više neće plaćati promociju lijekova

Autor: Tomislav Oharek , 17. prosinac 2013. u 22:00
Fotolia

Prvi put se neki od globalnih farmaceutskih igrača odlučio za zaokret u kontroverznoj poslovnoj praksi promocije svojih proizvoda.

GlaxoSmithKline  poručio je jučer kako će prekinuti s dosadašnjom kontroverznom promotivnom praksom plaćanja lijećnika za promociju svojih proizvoda. Naime kompanija je dosad vezala isplate naknada svojim trgovačkim predstavnicima za količinu recepata koje su za njihove lijekove prepisivali liječnici. GlaxoSmithKline će također prekinuti i plaćanje liječnicima i stručnjacima za zdravstvo sudjelovanje na njihovim medicinskim konferencijama. Ova inicijativa, javlja Reuters, prva je među globalnim farmaceutskim kompanijama  i pokušaj je pokore najveće britanske farmaceutske kompanije zbog kritika i skandala u čijem se središtui zbog posljedica dosadašnje marketinške prakse našla ove godine u Kini.

Inače, cijeli farmaceutski sektor je već dulje pod pritiskom zbog agresivnih marketinških metoda, a posljednjih godina je niz kompanija, uključujući i GlaxoSmithKline u Sjedinjenim Američkim Državama kažnjeno s kaznama koje se broje u milijardama dolara zbog nedopuštenog načina promidžbe svojih proizvoda.

Dosad je niz farmaceutskih kompanija pokušao pročistiti svoje marketinške metode, pa je tako primjerice AstraZeneca još 2011. godine ukinula plaćanje naknada liječnicima za prisustvovanje na njihovim medicinskim kongresima, no GlaxoSmithKline tu ipak ide nekoliko koraka dalje.

“Znamo da igramo važnu ulogu u pružanju liječnicima informacija o našim lijekovima, no to se mora raditi, jasno, transparentno i bez ikakvih naznaka sukoba interesa”, poručio je predsjednik Uprave GlaxoSmithKlinea Andrew Witty. Također, ubrzat će se promjene u sustavu plaćanja trgovačkih predstavnika GlaxoSmithKlinea nakon što je test novog sustava dao dobre rezultate u Sjedinjenim Američkim Državama. Naime, tamo su još od 2011. odvojene plaće trgovačkih predstavnika od broja recepata za GlaxoSmithKlineove lijekove koji prepisuju liječnici. Kompanija planira novi sustav diljem svijeta provoditi od 2015. godine.

Američka škola

Kazna od tri milijarde dolara

GlaxoSmithKline je lani morao platiti tri milijarde dolara kazne za lažno oglašavanje lijekova, prodaju lijekova djeci bez registracije te podmićivanje liječnika koji su kompaniji “držali ljestve” služeći kao izdašan prodajni kanal. Basnoslovan iznos rezultat je nagodbe u kojoj je GSK priznao sve za što ih se tereti, kompanija je vjerojatno svjesna da bi penali za kaznena djela koja im se pripisuju u slučaju dodatnog natezanja mogli biti još veći.

Komentirajte prvi

New Report

Close