Grčka bi mogla ispasti iz eurozone ali i iz Europske unije ako ne postigle sporazum s međunarodnim zajmodavcima o isplati posljednje rate kredita, upozorila je u srijedu tamošnja središnja banka.
"Nepostizanje sporazuma… označilo bi početak bolnog puta čiji bi početak činila nesposobnost Grčke da plaća dugove a kraj izlazak zemlje iz eurozone i – najvjerojatnije – iz Europske unije", stoji u najozbiljnijem u nizu upozorenja koje su dosada uputile grčke institucije.
Pregovori o isplati preostalih 7,2 milijarde eura međunarodnih kredita iz ogromnog paketa koji su zemlji odobrili Međunarodni monetarni fond (MMF), Europska unija i Europska središnja banka (ECB) zapeli su u slijepoj ulici a bliži se rok za isplatu grčkog duga s rokom dospijeća u tekućem mjesecu.
Atena mora do kraja mjeseca vratiti MMF-u 1,6 milijardi eura duga koji dospijeva na naplatu u lipnju. Dodatnih 6,7 milijardi moraju vratiti ECB-u u srpnju i kolovozu, podsjeća AFP.
Unatoč sve većoj napetosti u odnosima Grčke i zajmodavaca, u grčkoj središnjoj banci ističu da njihove pozicije nisu jako udaljene i da zapravo treba riješiti tek nekoliko preostalih pitanja da bi se stvorili uvjeti za dogovor.
"Iz svih dosada raspoloživih dokaza proizlazi da je postignut kompromis o glavnim uvjetima vezanim za taj sporazum i da ostaje tek malo pitanja koje još valja riješiti", napominje se u priopćenju.
Iz banke ujedno upozoravaju da bi izlazak Grčke iz eurozone prouzročio duboku recesiju, dramatičan pad osobnih dohodaka i nagli skok nezaposlenosti.
"Zato u Grčkoj središnjoj banci smatramo da je postizanje sporazuma s našim partnerima povijesni imperativ čije ignoriranje si ne možemo priuštiti", ističe se u priopćenju.
U pogledu uvjeta potencijalnog novog sporazuma u središnjoj banci podupiru stajalište vlade u Ateni da zemlja nakon godina stroge štednje i pogoršavanja ekonomske situacije treba više vremena za povrat duga.
Agencija Reuters izračunala je na temelju službenih statistika da Grčka ukupno duguje otprilike 242,8 milijardi eura. Brojka objedinjuje dva paketa financijske pomoći MMF-a i EU-a i grčke državne obveznice koje drže Europska središnja banka (ECB) i središnje banke država eurozone.
Iz grčke središnje banke zatražili su u srijedu od kreditora da potvrde i konkretno artikuliraju spremnost na otpis dijela duga.
"Treba nam održivi sporazum o dugu koji će poštedjeti buduće generacije tereta koje im nemamo pravo naprtiti", konstatiraju u središnjoj banci.
Paralelno su zatražili i strukturne reforme u gospodarstvu, u skladu sa zahtjevima EU-a i MMF-a.
Pozornost se sada okreće sutrašnjem sastanku ministara financija eurozone koji će značajno utjecati na budućnost Grčke ali možda i eurozone i EU-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu