Italija, Izrael, Grčka i Cipar objavili su da su spremni graditi najveći podmorski plinovod u svijetu koji bi uz podršku EU povezao istočno Sredozemlje i južnu Europu.
Plinovod vrijedan 6,2 milijarde dolara prevozio bi taj energent iz novootkrivenih nalazišta u teritorijalnim vodama Izraela i Cipra u Europu i kao alternativa smanjio europsku ovisnost o uvozu ruskog plina, koja postaje i osjetljivo političko pitanje. Ministri energetike ovih zemalja i povjerenik EU za zaštitu klime i energiju Miguel Arias u Tel Avivu su izrazili potporu planu i projektu za koji su studije izvedivosti već dovršene, a nadaju se da će do kraja ove godine biti gotov i cjeloviti razvojni plan. No, gradnja i postavljanje cijevi krenuli bi tek za koju godinu, a prvi kubici plina ne očekuju se prije 2025. "Bit će to najdulji podmorski plinovod na svijetu, postavljen i na najvećoj dubini", naglasio je izraelski ministar energetike Yuval Steinitz.
Elio Ruggeri, čelnik IGI Posejdona, tvrtke koja sudjeluje u razvoju projekta, za AFP naglašava da cijene plina već dulje padaju, a financijska izvedivost plinovoda zasnovana je, pak, na njihovu rastu. Izrael i Cipar već crpe plin iz polja u Sredozemlju. Povjerenik Canete potvrđuje da bi projekt mogao smanjiti ovisnost o cjevovodu Sjeverni tok koji, kaže, ne poboljšava sigurnost opskrbe.
"Jako cijenimo opskrbu plinom iz te regije kao ključan izvor naše opskrbe koji može dati doprinos našoj strategiji diversifikacije izvora, ruta i dobavljača", naglasio je. U EU ističu i da ovaj plinovod ujedinjuje i imat će punu podršku svih članica. No, šef izraelske konzultantske kompanije EcoEnergy Amit Mor upozorava da su želje jedno, a mogućnosti nešto drugo i manje ostvarivo. "Plinovod je lijepa vizija i važno je znati da razvoj međunarodnih projekata traje i desetljećima. Nijedan plinovod nije dosad bio na dubini od 3000 metara pod morem", kazao je za AFP.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu