Google i Glaxo liječit će nas elektroimpulsima

Autor: Tomislav Pili , 02. kolovoz 2016. u 08:24
U britanskom farmaceutu smatraju da se električnim impulsima može liječiti cijeli niz kroničnih bolesti/FOTOLIA

Donedavno Googleova tvrtka Verily Life Sciences i GlaxoSmithKline uložit će 715 milijuna dolara u bioelektroničke lijekove.

Britanska farmacuetska kompanija GlaxoSmithKline (GSK) i američki Alphabet u čijem je sastavu i Google osnovat će zajedničku kompaniju koja bi trebala sudjelovati u stvaranju budućnosti liječenja – istraživanju i razvoju bioelektroničkih lijekova.

Verily Life Sciences – donedavno Googleova podružnica za biomedicinska istraživanja – i najveći britanski farmaceut zajedno će u sljedećih sedam godina uložiti 715 milijuna dolara u tvrtku Galvani Bioelectronics, objavile su u ponedjeljak dvije kompanije.

U prednosti pred drugima
Kako navodi Reuters, Galvani Bioelectronics bit će smješten u GSK-ovom istraživačkom centru Stevenage sjeverno od Londona dok će dio kompanije raditi i u San Franciscu. GSK će držati 55 posto udjela u Galvaniju, a Alphabet, odnosno Verily, 45 posto udjela. U početku će u tvrtki raditi svega 30 znanstvenika i inženjera. Analitičari podsjećaju da je GSK prvi puta svoje ambicije u području bioelektroničkih lijekova objavio još prije tri godine u časopisu Nature.  

 

55posto

udjela u Galvaniju držat će GSK, a 45 posto Verily

Na taj je način u prednosti pred ostalim velikim konkurentima iz branše u toj novoj vrsti lijekova čiji princip rada više sliči scenariju za znanstveno-fantastični film. Naime, Galvani će razvijati minijaturne uređaje koji će se moći implantirati u ljudsko tijelo, a zadatak im je da modificiraju električne impulse koji putuju živčanim sustavom. Cilj je izmijeniti nepravilne impulse koji se pojavljuju tijekom cijelog niza bolesti. U GSK-u vjeruju kako se neke kronične bolesti, poput dijabetesa, artritisa ili astme mogu liječiti upravo na taj način.  

Ideja nije potpuno nova
Istraživanja su pokazala da ljudski živčani sustav šalje eletrične impulse kako bi spriječio upalne procese, a koji se sada uobičajeno liječe lijekovima temeljenima na kemijskim spojevima. Međutim, lijekovi ponekad ne uspijevaju smiriti upale, pa su znanstvenici došli na ideju o mikro uređajima koji bi stimulirali električnim impulsima upravo dio tijela koji je zahvaćen upalom. No, sama ideja o električnom stimuliranju određenih dijelova tijela i nije u potpunosti nova, kao što se na prvi pogled čini.

Već duži niz godina u liječenju bolesti srca koristi se "pacemaker", a odnedavno se slični uređaji koriste za stimulaciju mozga u liječenju Parkinsonove bolesti, težih depresija i neuroloških poremećaja. U tom kontekstu bioelektronički lijek bi, na primjeru liječenja dijabetesa, pomoću malenog impantata stimulirao proizvodnju inzulina u stanicama tijela ili bi pak korigirao mišićne neravnoteže u liječenju bolesti pluća. 

Najvažnija kompanija
Suradnja s velikim farmaceutskim kompanijama nije novost za Alphabetov Verily. Ta tvrtka već surađuje sa švicarskim Novartisom u razvoju pametnih kontaktnih leća koje mogu mjeriti glukozu u sklopu nadzora dijebetesa. K tome, s Biogenom surađuje na projektu praćenja multipla skleroze putem senzora i alata za analizu podataka. Zajednička tvrtka također nije novost za Verily jer su u prosincu također osnovali takvu tvrtku s Johnson & Johnsonom zbog razvoja kirurških robota.

Verily je jedna od najvažnijih Alphabetovih kompanija kojoj je cilj razviti softver i hardver za primjenu u medicini.Zajedno s kompanijom za pametne kućanske uređaje Nest i pružateljem usluga brzog interneta Fiber, Verily je Alphabetu u drugom tromjesečju donio približno 185 milijuna dolara prihoda. GSK s druge strane traži nove izvore prihoda s obzirom da će se neki od njegovih najznačajnijih lijekova, poput lijeka za respiratorne bolesti Advair, uskoro početi proizvoditi kao generici.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close