Google je uspio postići još jednu nagodbu s tužiteljima, ovoga puta u tužbi vrijednoj pet milijardi dolara.
Radi se o skupnoj tužbi pokrenutoj prije četiri godine, u kojoj je tehnološki div optužen da je zaveo i prevario korisnike tvrdeći da u ‘incognito’ načinu rada ne prikuplja njihove podatke pretraživanja.
U tužbi koju je 2020. podnijela odvjetnička tvrtka Boies Schiller Flexner, tvrdi se, naime, da je Google pratio aktivnosti korisnika čak i kada su preglednik Google Chrome postavili na “Incognito” način rada, a druge preglednike na “privatni način rada”.
Praćenje korisnika
Time je, tvrde tužitelji Google postao “riznica informacija” o korisničkim preferencijama i “potencijalno neugodnim stvarima”. Dodaju da Google ne može “nastaviti sudjelovati u tajnom i neovlaštenom prikupljanju podataka od gotovo svakog Amerikanca koji ima računalo ili telefon”.
Tužitelji u podnijetoj tužbi tvrde da je Google koristio alate poput svog proizvoda Analytics, aplikacija i dodataka preglednika za praćenje korisnika. Obrazložili su da praćenjem nekoga na Incognitu tvrtka lažno tjera ljude da vjeruju da mogu kontrolirati informacije koje su bili voljni podijeliti s njom.
Tužitelji su pokazali internu prepisku koja je navodno prikazivala razgovore između Googleovih šefova koji dokazuju da je tvrtka pratila korištenje anonimnog preglednika za prodaju oglasa i praćenje web prometa, prenosi BBC.
Njihova tužba optuživala je Google za kršenje saveznih zakona o prisluškivanju i kalifornijskog zakona o privatnosti i tražila je do 5000 dolara po pogođenom korisniku. Tvrdili su da su milijuni ljudi koji su koristili ‘Incognito’ način rada od 2016. vjerojatno pogođeni, što objašnjava ogromnu odštetu koju traže.
Iz Googlea pak, tvrdili su da su uvijek bili jasni i otvoreni u vezi sa svojom politikom prikupljanja podataka kada su korisnici u privatnom načinu rada, čak i ako su mnogi korisnici vjerovali u suprotno.
“Inkognito način rada unutar Googleovog preglednika Chrome daje korisnicima mogućnost pretraživanja interneta bez spremanja njihove aktivnosti u preglednik ili uređaj. Ali posjećene web stranice mogu koristiti alate kao što je Google Analytics za praćenje korištenja”, kazali su iz Googlea.
Uvjeti nagodbe tajni
Američka okružna sutkinja Yvonne Gonzalez Rogers, inače, odgodila je zakazano suđenje u Kaliforniji jer su odvjetnici izvijestili o postignutoj preliminarnoj nagodbi. Sutkinja je već ranije odbila Googleove argumente za odbacivanjem slučaja, s obrazloženjem da se ne može složiti s tim da su korisnici pristali da Google prikuplja informacije o njihovoj aktivnosti pregledavanja.
Uvjeti nagodbe nisu objavljeni, premda se nagađa da će biti manja od traženih pet milijardi dodala. Očekuje se da će odvjetnici podnijeti službenu nagodbu sudu na odobrenje do početka veljače.
Inače, Google se neprestano suočava s nizom tužbi koje osporavaju njegovu praksu pretraživanja i digitalnog oglašavanja. Ranije prošlog mjeseca, tehnološki div je pristao je platiti 700 milijuna dolara za namirenje tužbe koju je pokrenula skupina američkih saveznih država koje su optužile Google za gušenje konkurencije u trgovini Play na Android uređajima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu