Gazprom srušio rekord izvoza svog plina u Kinu

Autor: Poslovni dnevnik , 04. siječanj 2024. u 23:00
Foto: Shutterstock

Rusija pojačava opskrbu Kine kako bi nadoknadila gubitak svoje prodaje plina u Europi od početka rata u Ukrajini u veljači 2022.

Ruski energetski div Gazprom objavio je u srijedu da je prethodnog dana postavio novi dnevni rekord u isporuci plina Kini kroz plinovod Snaga Sibira, piše Reuters.

Ruska državna kompanija nije dala brojku novog dnevnog rekorda, ali je rekla da je ukupni izvoz plina u Kinu putem plinovoda iznosio 22,7 milijardi kubičnih metara u 2023., gotovo 1,5 puta više od 15,4 milijardi kubičnih metara isporučenih 2022. godine.

Rusija pojačava opskrbu Kine kako bi nadoknadila gubitak svoje prodaje plina u Europi od početka rata u Ukrajini u veljači 2022., što je potaknulo zapadne države da uvedu sankcije Moskvi i smanje oslanjanje na ruske energente, plin i naftu.

Gazprom je rekao da je izvoz u 2023. iznosio 700 milijuna kubičnih metara, što je povećanje od 3,2 posto, i više nego što je ugovorno bio obvezan isporučiti u Kinu preko Snage Sibira. Ponovo je navedeno da će spomenuti naftovod dosegnuti puni izvozni kapacitet od 38 milijardi kubnih metara 2025. godine.

Osim toga, Rusija je također u dugotrajnim pregovorima o izgradnji novog plinovoda Snaga Sibira-2 za prijenos 50 milijardi kubičnih metara prirodnog plina godišnje iz svoje regije na sjeveru Jamala u Kinu preko Mongolije – gotovo jednako kapacitetu trenutno neiskorištenog plinovoda Sjeverni tok 1 ispod Baltičkog more oštećenog u eksplozijama 2022. godine.

Prema pisanju Reutersa, projekt je postao prioritetan jer Moskva namjerava udvostručiti izvoz plina u Kinu kako bi nadoknadila gubitke od zaustavljanja isporuka plina na europsko tržište.

Zasad, međutim, dogovor o ključnim pitanjima, uključujući i ono o cijenama, ostaje nedostižan. Izračuni Reutersa pokazali su da su Gazpromove isporuke Europi pale za 55,6 posto na 28,3 milijardi prostornih metara u 2023., u usporedbi vršnim razinama od 175 do 180 milijardi prostornih metara u razdoblju od 2018. do 2019. godine. 

Komentirajte prvi

New Report

Close