Članice Europske unije postigle su kompromisni dogovor o kontroverznom plinovodu Sjeverni tok 2 koji zaoštrava njegovu regulaciju i vjerojatno usporava dovršetak.
Međutim, Njemačka – glavni zagovaratelj projekta – zadržala je vodeću ulogu u projektu. Svega dan nakon što je Francuska poručila kako neće podržati projekt, u petak je ipak došlo do preokreta.
Predstavnici članica Europske unije prihvatili su u petak prijedlog Pariza i Berlina koji neće zaustaviti gradnju plinovoda vrijednog 11 milijardi dolara. Prijedlog sugerira da će se na Sjeverni tok 2 morati primjenjivati europska energetska regulativa.
To konkretno uključuje nediskriminatorne tarife te transparentno izvještavanje o isporukama plina. Primjenom te regulative razdvojit će se i vlasništvo nad plinovodom od isporučitelja, što znači da ruski Gazprom neće moći biti i suvlasnikom plinovoda koji bi trebao biti dovršen krajem ove godine.
O prijedlogu će ovoga tjedna raspravljati Europski parlament. Podsjetimo, u projektu 1225 kilometara dugoga plinovoda ispod Baltičkog mora uz ruski državni Gazprom sudjeluju i njemačke kompanije Uniper i Wintershall, zatim anglo-nizozemski Shell, austrijski OMV i francuski Engie.
Projektu se – uz SAD – najviše protive istočne članice Europske unije, smatrajući da će dodatno učiniti Europu ovisnom o ruskom plinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu