Gaf ministra: Dionica NLB-a ne vrijedi više jednog eura

Autor: Poslovni.hr/Hina , 17. travanj 2013. u 09:41
Ilustracija

“Osobna” procjena Uroša Čufera da dionica NLB-a ne vrijedi više od jednog eura u medijima doživljena kao njegov veliki komunikacijski gaf.

Loše stanje u bankama glavni je izazov s kojim se susreće nova slovenska vlada, pa je "osobna" procjena ministra financija Uroša Čufera da dionica Nove Ljubljanske banke (NLB) ne vrijedi više od jednog eura u medijima doživljena kao njegov veliki komunikacijski gaf.

Ministri u vladi premijerke Alenke Bratušek ovih su dana medijima otkrili stanje svojih imovinskih kartica, uključujući novac, nekretnine i dionice. Čufer je tako među ostalim naveo da ima i 30 dionica Nove Ljubljanske banke (NLB), te da vrijede 30 eura.

Poslovni list "Finance" u srijedu tvrdi da Čuferova "osobna" ocjena vrijednosti dionice najveće slovenske banke (čija dionica ne kotira na burzi) govori koliko je novca poreznih obveznika, odnosno države, do sada s upitnim uspjehom u nju investirano.

Dva državna fonda prošle su godine banku dokapitalizirala s po 36,75 eura za dionicu, dok je dokapitalizacija iz 2008. godine bila još izdašnija i iznosila 300 eura za dionicu, što je znatno premašivalo njenu tadašnju knjigovodsku vrijednost. Svoj manjinski udio u NLB-u potkraj prošle godine Sloveniji je prodala belgijska bankarsko-osiguravateljska skupina KBC, i to po cijeni jedan euro za dionicu.

Prijašnji ministar financija Janez Šušteršič tada je rekao da cijena od jedan euro za dionicu NLB-a ne odražava njenu stvarnu vrijednost na tržištu, nego da je to bio rezultat uspješnih pregovora s belgijskom bankom kojoj je Europska komisija odredila smanjivanje investicija u inozemstvu jer je u vrijeme financijske krize dobila državnu pomoć.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Slovenia: non-performing loans 20% GDP-a. Tako je to kada politicari upravljaju bankama i plasiraju kredite.

Zasto gaf ministra? On je rekao samo istinu! Prije nekoliko mjeseci je belgijska banka KBC prodala svoje NLB- dionice Sloveniji za sitnis i izgubila preko 400 mio. eura. Na zalost nasi “domoljubi” ne zele ovakve stvari cuti. Sve tri velike banke u Sloveniji trebaju emormnu dokapitalizaciju, preko milijardu eura, a od kuda nabaviti toliki novac i po kojoj cijeni!?

New Report

Close