G20 se želi obračunati s poreznom evazijom multinacionalnih tvrtki

Autor: Tomislav Oharek , 05. rujan 2013. u 22:00
Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov američki kolega Barack Obama/REUTERS

Iako se G20 primarno bavi ekonomskim pitanjima, izvjesno je kako će se na ovom summitu nametnuti i pitanje Sirije.

Skupina najrazvijenih zemalja (G20) čiji je dvodnevni sumit počeo jučer u Sankt Peterburgu trebala je formalizirati dogovor o sprečavanju porezne evazije multinacionalnih kompanija.

G20 je već podupro donošenje novog seta pravila koja bi tu praksu trebala onemogućiti na sastanku u lipnju, no od tada se na dnevni red summita nametnulo i pitanje okončanja labave američke monetarne politike, a što se i prije nego što se Fed odlučio na konkretne korake negativno odrazilo na gospodarstva država u razvoju.Iako se G20 primarno bavi ekonomskim pitanjima, izvjesno je kako će se na ovom summitu nametnuti i pitanje Sirije, koje je potpuno zahladilo odnose SAD-a i Rusije. Naime, dok se SAD zalaže, i štoviše pitanje je trenutka kada će početi sa zračnim i raketnim udarima po sirijskim snagama odanim predsjedniku Bašaru al-Asadu, Rusima je neprihvatljiv napad na njihovog bliskog saveznika.

Ipak, jučer, uoči sastanka nitko od sudionika summita nije htio javno govoriti o Sirijskoj krizi, no teško se bilo oteteti dojmu kako da su priželjkivali da okosnica njihovog sastanka ipak budu goruća ekonomska pitanja.  Tako je zamjenik ruskog ministra financija Sergej Storčak prije početka samita "rekao da pripremljen posebni plan primjene vrlo oštrih mjera kojima bi se trebale ograničiti i eliminirati nedozvoljene bankarske operacije, naročito prilikom transfera kapitala."Taj sektor do sada nije bio pod nadzorom regulatora, a ako je i postojala nekakva kontrola, bila je slaba", ustvrdio je Storčak.Kina je pak poručila da nema potrebe za paketom pomoći za zemlje u razvoju, koje su teško pogođene odljevom kapitala i devalvacijom nacionalnih valuta, kao i da neće koristiti monetarne poticaje kako bi odgovorila na kratkoročna kolebanja na tržištu.

S druge strane, Indija i Brazil žale se kako je potez SAD-a o okončanju programa monetarnih poticaja isisao strana ulaganja iz njihovih zemalja i oborio vrijednost njihovih valuta.Međutim, zamjenik kineskog ministra financija, Džu Guangjao, rekao je da ekonomski temelji ovih zemalja ostaju jaki i da one imaju sredstva da se same izbore sa problemima. Iako je priznao da su razlozi aktualnih ekonomskih problema sa kojima su suočene zemlje BRICS-a pretežno vanjske naravi, smatra da su u samoj osnovi krize unutrašnji strukturni problemi. 

Sirija

Napad bi ugrozio svjetsko gospodarstvo

Kina je upozorila kako bi američki vojni napad na Siriju ugrozio svjetsku ekonomiju, posebno zbog toga što bi izazvalo rast cena nafte. "Vojna akcija negativno bi utjecala na svjetsko gospodarstvo, posebno na cijenu nafte", izjavio je zamjenik kineskog ministra financija Džu Guangjao na marginama godišnjeg summita skupine G20 u Sankt Peterburgu i pozvao na političko rešenje sukoba u Siriji.

Komentirajte prvi

New Report

Close