Francuska brodograđevna obrambena kompanija DCNS, inače u državnom vlasništvu, domogla se golemog, 40 milijardi dolara vrijednog ugovora i time zadala snažan udarac njemačkoj i japanskoj konkurenciji. Australski premijer Malcolm Turnbull objavio je u utorak u Adelaideu da će DCNS isporučiti ratnoj mornarici 12 podmornica koje će biti izgrađene u australskim brodogradilištima.
165tisuća
radnika zapošljava francuska vojna industrija
Skupljanje političkih bodova
Radi se o podmornicama klase Barracuda koje su inače na nuklearni pogon, ali je francuska kompanija Australiji ponudila dizel-električnu verziju. Poznavatelji obrambene industrije očekivali su da će Australci odluku o izboru dobavljača za podmornice objaviti krajem godine. Međutim, Turnbull je požurio s odlukom jer su za 2. srpnja raspisani izbori, a ugovor će značajno zaposliti kapacitete australskih brodogradilišta, piše Reuters.
Ugovor je važan i za francusku politiku jer tamošnja vojna industrija zapošljava 165.000 radnika i jedan je od vodećih industrijskih sektora. Bloomberg navodi kako je Francuska upregnula sve potencijale kako bi osvojila australski ugovor. Tako je ministar obrane Jean-Yves Le Drian u veljači čak tjedan dana proveo u Australiji lobirajući na najvišoj razini. Svoj obol dao je i predsjednik Francois Hollande.
Neizazivanje Kine
No, francuska pobjeda veliki je udarac za njemačkog konkurenta, kompaniju ThyssenKrupp, ali i japanski konzorcij u sastavu Kawasaki-Mitsubishi. Štoviše, japanski ponuditelji sve donedavno među analitičarima smatrani su favoritima. Posao s podmornicama za Australiju trebao je označiti prekretnicu za japansku vojnu industriju nakon ukidanja ograničenja na izvoz naoružanja i vojne opreme. Međutim, politički analitičari smatraju da je japanski konzorcij izgubio zbog želje Australije da ne narušava odnose s Kinom zabrinute zbog jačanja japanske vojne moći. Japanski i njemački predstavnici izrazili su žaljenje zbog gubitka posla stoljeća.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu