Francusku očekuju još teži dani, tvrdi vlada u Parizu

Autor: Poslovni dnevnik , 02. lipanj 2020. u 22:00
Ministar financija Bruno Le Maire/REUTERS

Umjesto ranije prognoziranih 8 posto, francuski BDP ove bi godine mogao pasti 11 posto.

Aktivnosti u francuskom gospodarstvu ove će godine vjerojatno pasti za 11 posto zbog krize izazvane koronavirusom, a očekuju se još teži dani dok se stanje nagodinu ne smiri, izjavio je u utorak ministar financija Bruno Le Maire.

U Francuskoj su sredinom ožujka uvedene jedne od najstrožih europskih mjera suzbijanja i zaštite od koronavirusa, a ublažavanja su počela tek od 11. svibnja. Kafići, barovi i restorani mogu se od utorka ponovo otvarati za redovno poslovanje.

“Virus nas je teško pogodio. Poduzeli smo učinkovite mjere kako bismo zaštitili zdravlje Francuza, ali smo gospodarstvo praktički zaustavili na tri mjeseca”, rekao je Le Maire za radio postaju RTL.

“To ćemo platiti padom (BDP-a)”, rekao je, dodajući da se pripremljenim rebalansom proračuna predviđa smanjenje BDP-a za 11 posto. Prethodno je bio procijenjen 8-postotni pad. Dok se u utorak ponovo otvara oko 300.000 kafića, barova i restorana, Le Maire najavljuje da će se do kraja godine moći koristiti donacije iz vladinog fonda za solidarnost, kako bi se poduzećima pomoglo u pokrivanju fiksnih troškova.

“Najteže je još uvijek pred nama, u socijalnom i gospodarskom pogledu”, rekao je Le Maire.

Vlada pokušava spriječiti niz bankrota u maloprodaji tražeći kupce za velike lance odjeće Camaieu, Conforama i La Halle, koji zapošljavaju nekoliko tisuća ljudi, rekao je francuski ministar financija.

Ranije je najavio potpore turističkom sektoru i automobilskoj industriji. Kazao je da se mjere za zrakoplovnu industriju pripremaju za sljedeći tjedan, a pomoć za tehnološke start-upove i graditeljstvo trebala bi uslijediti nakon toga.

EU najveći kupac francuskog oružja

Francuski izvoz oružja pao je u 2019. za 8,6 posto, na 8,3 milijarde eura, nakon posebno uspješne 2018. godine. Glavni su kupci države u Europi nakon što je njihov udio naglo povećan, te zatim Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) koji su uključeni u sukob u Jemenu. Najveća uvoznica je Europska unija, koja je na prvome mjestu zamijenila Bliski istok. „Bilanca narudžbi za 2019. godinu iznosi 8,3 milijarde eura, a prosjek se promatra u posljednjih deset godina“, stoji u službenom izvješću koje je podneseno Parlamentu i objavljeno u utorak.

Komentirajte prvi

New Report

Close