Danas objavljeni podaci o daljnjem padu francuske industrijske proizvodnje u lipnju ukazuju na dodatno povećanje jaza među najvećim gospodarstvima eurozone, s obzirom da je njemačko u drugom tromjesečju vjerojatno ostvarilo osjetniji rast aktivnosti.
Francuski statistički ured INSEE priopćio je u petak da je industrijska proizvodnja u lipnju pala 1,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, nakon što je u svibnju oslabila 0,3 posto. Pritom je u lipnju posebno oštro pala proizvodnja hrane i automobila.
Daljnji pad proizvodnje loša je vijest za francuskog predsjednika Francoisa Hollandea koji je obećao da će do kraja godine preokrenuti situaciju na tržištu rada, ali to je sada sve manje vjerojatno. Naime, stopa nezaposlenosti iznosila je u prvom tromjesečju 10,8 posto, a neki ekonomisti smatraju da će vrhunac dosegnuti tek iduće godine.
Francuski podaci u oštroj su suprotnosti s onima iz Njemačke, čija je industrijska proizvodnja u lipnju porasla za 2,4 posto.
I drugi makreokonomski podaci ukazuju da je najveće europsko gospodarstvo vjerojatno osjetno poraslo u razdoblju od travnja do lipnja, ponajviše zahvaljujući osobnoj potrošnji i ulaganjima u graditeljstvo, objavilo je u petak njemačko ministarstvo gospodarstva.
"Osobna potrošnja i dalje predstavlja važan stup gospodarstva, kao i u prvom tromjesečju, a vjerojatan je njezin snažan doprinos gospodarskom rastu i u drugom kvartalu", piše u redovnom mjesečnom izvješću tog ministarstva.
Njemačka, koja je početkom 2013. godine tek za dlaku izbjegla recesiju, nakon što su njezine gospodarske aktivnosti pale krajem prošle godine, prvu procjenu bruto domaćeg proizvoda (BDP) objavit će 14. kolovoza. Ekonomisti procjenjuju da je u drugom tromjesečju njemačko gospodarstvo poraslo između 0,6 i 1 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.za 10 godina svi će u EU biti njemačke sluge [emo_zloban]
Jadna ti majka gdje su njemci lideri…20 godina njemci su lideri eu, i u tom razdoblju su njemci povežali svoj bdp za 3 puta, pokupovali sve enegetske i telekomunikacijske kompanije po evropi, razgranali svoju prodajnu mrežu, subvencionira se poljoprivreda i zelena energija gdje su oni najači…i vidi čuda svi pokrepali i u minusu jedino oni gore….
U krivu si, Njemci su lideri gotovo od pocetka ind revolucije. Buduci da si neupucen, procitaj o pocetku ind revolucije u DE. Postali su najveci proizvodac celika i odredenih ind proizvoda u Europi, i na svijetu, i to jos prije 1. sv rata(stope rasta i po 3x u 10g).
Broj izuma, patenata, i razina kreativnosti i roganizacija u DE je apsolutno fantasticna. To je tako vise od 100g, EU nema veze s tim.
Sto se tice Francuske, njihovi troskovi rada/porezi su rasli prebrzo u donosu na produktivnost, i sada se to reflektira. Osim toga, oni se vise vrte oko nule, ktivo je ogovriti o padu. Jedina zemlaj STALNO u padu, 6+g, biti ce HR(mozda i GR)
Takoder si u krivu da su svi u minusu, dosta zemalja u EU se vec dugo oporavlja.
Izmedu ostalog Austrija, Svedska, Luksemburg, balticke zemlje(vidi-to su one koju su ucinile ekstremen rezove!), Poljska, Slovacka, a polako Danska i Irska itd.
Ako gledamo od 2009., gotovo sve zemlje su imale bar vise godina rasta.
U Njemackoj je sada solidan rast placa, zapsolenosti, i raste domaca potrosnja, i to podosta. To potice rast.
Odlicna vijest za mlade u HR-znam vec neke koji idu u DE, i mogu ocekivati odlicne uvjete tamo. Odlicna zemlja za zivjeti, jako visoka kvaliteta zivota.
Jadna ti majka gdje su njemci lideri…20 godina njemci su lideri eu, i u tom razdoblju su njemci povežali svoj bdp za 3 puta, pokupovali sve enegetske i telekomunikacijske kompanije po evropi, razgranali svoju prodajnu mrežu, subvencionira se poljoprivreda i zelena energija gdje su oni najači…i vidi čuda svi pokrepali i u minusu jedino oni gore….
Uključite se u raspravu