Fond NATO-a na raspolaganju ima milijardu eura za potpore tvrtkama, evo u što će ulagati

Autor: Ana Blašković , 26. rujan 2023. u 12:15
Foto: Shutterstock

Privlačenje kadrova bilo je jednostavnije nego se očekivalo.

Nato Innovation Fund, VC fond rizičnog kapitala vrijedan milijardu eura planira ulaganja u obrambene startupe kako bi dao vjetra u jedra tehnološkoj prednosti i obranio se od konkurencije od Kine.

Inovacijska shema Sjevernoatlantskog saveza pokrenuta prošle godine fokusira se na popunjavanje manjka financiranja tvrtki koje razvijaju tehnologiju s potencijalnom upotrebom u vojne svrhe zbog rastuće bojazni da zapadnim startupima nedostaje financijska snaga koju je Peking osigurao svojim tvrtkama.

Zasad bez SAD-a

“Postoji nedostatak rizičnog kapitala za ‘duboku’ tehnologiju, posebno u Europi. Željeli smo s naše strane osigurati više kapitala tvrtkama kako bismo izbjegli da su prisiljeni obratiti se kineskim investitorima”, rekao je pomoćnik glavnog tajnika NATO-a David van Weel Financial Timesu. Fond sa sjedištem u Nizozemskoj usredotočit će se na ulaganja u područja poput umjetne inteligencije, svemira i biotehnologije.

Privlačenje kadrova bilo je jednostavnije nego se očekivalo, posebice u okolnostima s kojima se suočava financiranje vojne tehnologije.

“Najveće mi je iznenađenje bilo to što su prihvaćanje i misija ove teme privukli mnogo ljudi. To ne bi bilo moguće prije pet, šest godina”, rekao je Klaus Hommels, predsjednik NATO Innovation Funda (NIF) i veteran VC industrije koji je osnovao europsku tvrtku Lakestar. Prema pisanju FT-a, 23 članice odlučile su se uložiti u fond za koji Sjevernoatlantski savez tvrdi da je prva ‘multisuverena’ VC grupacija koji se usredotočuje na nove sigurnosne izazove.

Švedska, koja je u procesu pristupanja, također planira ulaganje. Zasad u financijskoj shemi nema Sjedinjenih Država, lidera NATO-a i zemlje koja raspolaže s najvećim obrambenim budžetom. Pentagon prati pothvat i mogao bi se kasnije uključiti, rekla je potpredsjednica NIF-a Fiona Murray i profesorica na Massachusetts Institute of Technology. SAD je posljednjih godina povećao ulaganja u startupe koji razvijaju vojnu tehnologiju budući da je posljednjih godina kineski razvoj osjetljivih tehnologija postao izvor zabrinutosti Zapada.

Prošlog mjeseca je američki predsjednik Joe Biden najavio zabranu američkih ulaganja u neke od kritičnih tehnoloških industrija Kine.

Etička ‘crvena linija’

Fond je angažirao tim stručnjaka da vodi operacije, uključujući partnera za upravljanje Andrea Traversonea, koji je prethodno bio Amadeus Capital Partnersu.

Od izbijanja rata u Ukrajini ‘venture capital’ industrija promijenila je stav prema ulaganjima u obrambene tehnologije od kojih je ranije zazirala. Europski startup za obrambenu tehnologiju Helsing ranije ovog mjeseca prikupio je 209 milijuna eura za razvoj softvera koji se koristi za podršku vojsci. U svom predstavljanju tvrtkama, fond NATO-a stavlja fokus na stavljanje tehnologije u akciju i odnose među ministarstvima obrane. Nadaju se da će rano ulaganje olakšati korištenje pionirskih tehnologija u cijelom Savezu. Ipak, fond isključuje ulaganje u startupe koje proizvode ofenzivno oružje ili ‘venture’ tvrtke koje ih posjeduju. Ta etička ‘crvena linija’ investitora u SAD-u se polako pomiče od ruske invazije na Ukrajinu. Najveći globalni fondovi rizičnog kapitala, uključujući Sequoia Capital i Andreessen Horowitz, počeli su ulagati i startupe koji proizvode oružje i obrambene sustave.

Komentirajte prvi

New Report

Close