Dok su predstavnici republikanaca i demokrata jučer na Capitol Hillu užurbano tražili kompromis kako bi Sjedinjenje Američke Države izbjegle mogući bankrot zbog probijanja zakonom dopuštene granice zaduženosti te države koji će se doseći danas, dobili su dodatni potstrek od kreditne agencije Fitch Ratings.
Naime, iz Fitcha su jučer poručili kako razmatraju reviziju naniže američkog AAA kreditnog rejtinga, a što je posljedica nemogućnosti dogovora američkih političara oko rješavanja problema zaduženosti, kao i blokade vlasti izazvane neusvajanjem proračuna.Čini se da američki političari nisu baš ništa naučili iz nedavne povijesti jer, kako podsjeća Business Insider, upravo je posljednja kriza oko podizanja dopuštene granice zaduživanja bila glavni okidač za odluku Standard & Poora da 2011. godine učini nešto do tada nezamislivivo – sreže američki AAA kreditni rejting.
Kako piše britanski The Financial Times povijest se ponavlja. "Ponavljanje sukoba oko povećanja granice zaduživanja podriva povjerenje u efikasnost američke vlasti i političkih institucija, kao i u koherentnost i kredibilitet ekonomske politike. To će također loše utjecati na američko gospodarstvo", poručio je Fitch.Iz te rejtinške agencije poručuju kako će i u slučaju dogovora o povećanju granice zaduženosti i deblokade vlasti, za koji vjeruju da će biti postignut, u procjeni budućeg rejtinga Sjedinjenih Američkih Država voditi se trajanjem tog ugovora, kao i mogućnosti da se ponovi ovakva situacija.
I glasnogovornik američkog ministarstva financija poručio je kako potez Fitcha održava žurnost da kongres što prije otkloni prijetnju bankrota koja se nadvila nad američko gospodarstvo.Zanimljivo je što su se i velike američke banke počele pripremati za mogućnost izostanka dogovora o povećanju granice zaduženosti Sjedinjenih Američkih Država. Tako je John Gerspach, finacijski direktor Cityja za The Financial Times rekao kako banka u svom portfelju više nema američkih državnih obveznica s dospijećem prije 1. studenoga, a također je na minimum smanjila izloženost obveznicama s dospijećem prije 15. studenoga.
Uloga Feda
Izravna kupnja državnih obveznica
Kako piše Business Insider sve da i političari ne postignu dogovor bankrot SAD-a lako može spriječiti predsjednik Feda Ben Bernanke. Naime, Fed je stvoren upravo kako bi se izbjegle financijske krize i osigurao sustav plaćanja, a prema povelji Feda njegov šef može učiniti što god želi kako bi izbjegao monetarnu katastrofu. Tako bi Fed lako mogao s ministarstvom financija dogovoriti izravnu kupnju državnih obveznica koje bi plasirao na tržište nakon što završi politički cirkus u Washingtonu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu