Kina je u ponedjeljak objavila kartu s poznatom linijom u obliku slova U koja pokriva oko 90 posto Južnog kineskog mora, izvora mnogih sporova u jednom od najspornijih plovnih putova na svijetu, kojim svake godine prolazi više od 3 bilijuna dolara trgovine.
Filipini su u četvrtak pozvali Kinu da se “ponaša odgovorno i pridržava svojih obveza” prema međunarodnom pravu i arbitražnoj presudi iz 2016. kojom je utvrđeno da linija nema pravne osnove.
Malezija je rekla da je uložila diplomatski protest zbog karte.
Kina kaže da se linija temelji na njezinim povijesnim kartama. Nije odmah jasno označava li najnovija karta bilo kakav novi zahtjev za teritorijem.
Kineska linija u obliku slova U vijuga čak 1.500 km (932 milje) južno od njezina otoka Hainana i usijeca se u isključive gospodarske zone (EEZ) Vijetnama, Filipina, Malezije, Bruneja i Indonezije.
“Ovaj posljednji pokušaj da se legitimizira navodni suverenitet i jurisdikcija Kine nad filipinskim obilježjima i pomorskim zonama nema temelja prema međunarodnom pravu”, priopćilo je filipinsko ministarstvo vanjskih poslova.
Njegov malezijski kolega u priopćenju je rekao da nova karta nema obvezujući autoritet za Maleziju, koja “također gleda na Južno kinesko more kao na složenu i osjetljivu stvar”.
Karta se razlikovala od uže verzije koju je Kina podnijela Ujedinjenim narodima 2009. o Južnom kineskom moru, a koja je uključivala njegovu takozvanu “liniju s devet crtica”.
Najnovija karta bila je šireg geografskog područja i imala je liniju s 10 crtica koje su uključivale demokratski uređen Tajvan, slično karti Kine iz 1948. godine. I Kina je 2013. godine objavila kartu s desetom crticom.
Upitan o najnovijoj karti, glasnogovornik tajvanskog ministarstva vanjskih poslova Jeff Liu rekao je da Tajvan “apsolutno nije dio Narodne Republike Kine”.
“Bez obzira na to kako kineska vlada izvrće svoje stajalište o suverenitetu Tajvana, ne može promijeniti objektivnu činjenicu postojanja naše zemlje”, rekao je na brifingu za novinare.
Upitan zašto je Kina objavila najnoviju kartu s 10 crtica u usporedbi s onom s devet crtica, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin rekao je da je Peking bio nedvosmislen po pitanju svog teritorija.
“Kineski stav o pitanju Južnog kineskog mora uvijek je bio jasan. Nadležna tijela Kine redovito ažuriraju i objavljuju različite vrste standardnih karata svake godine”, rekao je na redovitom brifingu.
Indija je u utorak priopćila da je uložila snažan prigovor Kini zbog nove karte koja polaže pravo na indijski teritorij, što je posljednja iritacija u izazovnim vezama između azijskih divova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu