Federalne rezerve u srijedu su smanjile kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, ali signalizirale sporiji tempo popuštanja monetarne politike iduće godine, što je dovelo do naglog rasta dolara na dvogodišnji maksimum i izazvalo rasprodaju dionica u SAD-u i inozemstvu.
Odluku je podržalo 11 članova Federalnog odbora za otvoreno tržište (FOMC), dok je jedino Beth M. Hammack, predstavnica ogranka Federalnih rezervi iz Clevelanda, glasala protiv, zagovarajući zadržavanje postojećih kamatnih stopa.
Projekcije Feda o kretanju kamatnih stopa iduće godine upućuju na manji broj smanjenja nego što se prvotno predviđalo, a što odražava sve veću zabrinutost kreatora monetarne politike zbog uporne inflacije. Štoviše, povisili su prognoze kretanja inflacije za iduću godinu.
‘Jasna i odlučna poruka’
“Jasna je to i odlučna poruka Federalnih rezervi”, izjavio je Aditya Bhave, viši ekonomist iz Bank of America, dodavši kako očekivana dva smanjenja kamatnih stopa za četvrtinu boda u 2025., umjesto tri, kako su mnogi ekonomisti predviđali, označavaju “bitnu promjenu smjera”.
JPMorgan Chase, jedan od ključnih igrača na tržištu američkih obveznica, primijetio je kako novčana tržišta sada predviđaju samo 0,31 postotni bod smanjenja u 2025., a što je banka opisala kao “znatno stroži pristup” u usporedbi s njihovom prognozom od 0,75 postotnih bodova, piše Financial Times.
Nakon odluke Feda o smanjenju kamatnih stopa, Wall Street je reagirao oštrim padom dionica.
Indeks S&P 500 srozao se za gotovo tri posto, dok je tehnološki burzovni indeks Nasdaq Composite splasnuo za 3,6 posto. Mnogi najveći dobitnici snažnog ovogodišnjeg rasta dionica doživjeli su značajan pad. Tesla, automobilska kompanija Elona Muska, pala je za 8,3 posto, Meta, matična tvrtka Facebooka, za 3,6 posto, dok je Amazon izgubio 4,6 posto.
Manje javne tvrtke, posebno osjetljive na promjene u američkoj ekonomiji, doživjele su snažan pad. Indeks Russell 2000 pao je za 4,4 posto. Također, europski Stoxx 600 pao je za 1,3 posto, a FTSE 100 za 1,2 posto.
Nakon odluke Feda, dolar skočio
Cijene američkih državnih obveznica isto su skliznule, dok je prinos na dvogodišnje obveznice, osjetljive na promjene u politici, porastao za 0,11 postotnih bodova na 4,35 posto. Dolar je skočio za 1,2 posto u odnosu na skupinu šest valuta, dosegnuvši najvišu razinu od studenog 2022. godine.
Američka valuta rasla je od Trumpove izborne pobjede prošlog mjeseca, zahvaljujući očekivanjima da će carine izazvati novi udar inflacije, no odluka Feda od srijede “dodala je još goriva na vatru”, rekao je Mike Pugliese, viši ekonomist u Wells Fargu.
Južnokorejski won pao je na najnižu razinu u posljednjih 15 godina prema dolaru, dok je japanski jen oslabio za 0,5 posto.
Predsjednik Feda Jerome Powell izjavio je da će Fed biti znatno oprezniji u daljnjem popuštanju kamatnih stopa.
Inflacija u SAD-u, mjerena indeksom osnovne potrošnje, porasla je za 2,8 posto u listopadu. Fed planira smanjenje kamatnih stopa za pola postotnog boda 2025., čime bi referentna kamatna stopa, pala na 3,75 do četiri posto.
Usto, središnja banka u SAD-u povisila je prognoze za inflaciju u 2025. i 2026. godini. Prema novim procjenama, inflacija bi trebala iznositi 2,5% u 2025. i 2,2% u 2026., dok bi stopa nezaposlenosti trebala ostati na 4,3 posto.
Podsjetimo, sastanak Feda održan je nekoliko tjedana prije povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, a koji je obećao podizanje carina, deportaciju imigranata te smanjenje poreza i propisa. Ekonomisti koje je nedavno anketirao FT upozorili su da bi takva kombinacija politika mogla izazvati novi val inflacije i usporiti ekonomski rast.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu