Američka središnja banka (Fed) i u idućoj će godini nastaviti s otkupom obveznica u mjesečnoj vrijednosti od 85 milijarda dolara i tako će pomagati usporenom američkom gospodarstvu, objavljeno je u srijedu nakon redovitog dvodnevnog zasjedanja čelnika te ustanove.
U objavi te očekivane odluke predstavnici Feda izrazili su skepsu prema izgledima za rast gospodarstva, što je dijelom posljedica i fiskalnog sukoba u Washingtonu koji je početkom listopada na 16 dana blokirao rad vladinih služba.
Novi makroekonomski podaci govorili su u prilog tome da će monetarna politika ostati nepromijenjena. U rujnu je potrošnja američkih kućanstava porasla, no na početku listopada povjerenje potrošača oštro je palo zbog prekida rada državnih službi.
Procjenjivalo se da američka središnja banka na kraju dvodnevnog sastanka u srijedu neće mijenjati program kupnje obveznica u mjesečnom iznosu od 85 milijarda dolara jer čeka svježe podatke koji će jasnije pokazati utjecaj proračunske blokade na gospodarstvo.
Središnja je banka objavila i da je oporavak na tržištu nekretnina usporio, a izrazila je i frustriranost sporošću oporavka tržišta rada. Agencija ADP izvijestila je da je američki privatni sektor u listopadu otvorio 130.000 novih radnih mjesta, nešto manje nego su ekonomisti očekivali.
Uz to, u priopćenju je izražena i zabrinutost zbog mogućeg rasta troškova kredita i sugerirano je kako je sadašnja razina kamata zadovoljavajuća.
Američka središnja banka od kraja 2008. održava kamatne stope nadomak nuli, a u međuvremenu je u trima kampanjama kupnje obveznica svoju bilančnu imovinu učetverostručila za nešto više od 3.700 milijarda dolara. Tim kupnjama Fed želi dugoročne troškove kredita održati niskima. Kupnja obveznica podupire najveće svjetsko gospodarstvo i povećala je likvidnost na tržištima roba, uključujući i naftu, zadržavajući ujedno tečaj dolara prema ostalim valutama na nižoj razini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Put do Novog svjetskog poretka:
1. Globalizacija – ekonomska moć u rukama manjeg broja poduzeća
2. Zajednička valuta i financijske institucije – države gube vlastite valute, stvarna moć je u zajedničkim organizacijama koje povećavaju ovisnost država o bankama kroz zaduživanje. Konačan cilj je zajednička svjetska valuta kojom će upravljati manja skupina.
3. Tajne službe – tijela koja se ne vode demokratskim načelima, ljudske slobode ih ne zanimaju.
4. Masovni mediji – sustavno pranje mozga kroz kontrolu medija kako bi se stanovništvo usmjerilo prema Novom svjetskom poretku.
5. Sirovine, voda i hrana – kontrola svih važnih sirovina i kemikalije u hrani koje mijenjaju ljudsko ponašanje.
6. Čipovi – umetanje RFID čipova ispod kože za nadzor i upravljanje ljudima (ciljevi se djelomično postižu i čipovima u putovnicama, bankovnim karticama…)
7. Klimatske promjene, terorizam, ratovi – manipulacija svjetskim događajima.
Uključite se u raspravu