Facebook na čelu ‘socijalističke revolucije’ u korporativnoj Americi

Autor: Tomislav Pili , 14. svibanj 2015. u 22:00
Glavna operativna direktorica Sheryl Sandberg bolje uvjete rada objavila je na Facebooku/REUTERS

Povećanjem ‘minimalca’ na 15 dolara kompanija se našla na čelu rastućeg pokreta za veću minimalnu plaću koji je u fokusu i Bijele kuće.

Najveća društvena mreža na svijetu Facebook pridružila se trendu veće socijalne osjetljivosti američkih tehnoloških kompanija i zatražila od svojih ugovaratelja koji im šalju radnike za niže plaćene poslove da pokrenu pravu "socijalističku revoluciju" u američkom kontekstu.

Naime, radnici u kafeterijama, čistači i portiri koji rade u Facebooku bit će plaćeni 15 dolara na sat, daleko iznad američkog nacionalnog "minimalca". K tome, radnici će dobiti i plaćeni trotjedni godišnji odmor te 4000 dolara za dijete, ako roditelji ne dobivaju dječji doplatak, a kako bi si mogli priuštiti porodiljni dopust. Ovaj golemi korak naprijed za jednu američku kompaniju najavila je glavna operativna direktorica Sherly Sandberg u svom postu na – a gdje drugdje nego na – Facebooku. "Ovo je korak u pravom smjeru za naše poslovanje i zajednicu", napisala je, između ostaloga, Sandberg.

Inače, ovu objavu Sandberg je trebala prigodno lansirati 1. svibnja, na praznik rada, ali je odgođena zbog iznenadne smrti njezina supruga, Davea Goldberga, izvršnog direktora SurveyMonkeya. Kompanija se ovim povećanjem plaća našla na čelu rastućeg pokreta za veću minimalnu plaću, a koji je u fokusu i Obamine vlade koja je svjesna problema rastuće dohodovne nejednakosti u zemlji. No, Sandberg je povećanje plaće pojasnila i spolnom agendom. "Žene su posebno zahvaćene prilagodbom plaća jer čine dvije trećine minimalno plaćenih radnika na nacionalnoj razini", dodala je FB-ova direktorica.

Ipak, Facebook nije otkrio koliko ima takvih ugovornih radnika i tko su mu sve ugovaratelji. U svakom slučaju, potez društvene mreže izazvao je vrlo pozitivne reakcije sindikata i skupina koje podržavaju obiteljske vrijednosti, piše Reuters. "Korporativna Amerika kreće se u smjeru prihvaćanja takvih politika – u slučaju Facebooka, kompanija je rekla kako neće biti dio politike plaća koje guraju u siromaštvo te praksi koje prisiljavaju radnike da biraju između posla i obitelji", izjavila je Debra Ness, predsjednica Nacionalnog partnerstva za žene i obitelji.

Najavu iz FB-a "lajkala" je i Bijela kuća. Tako je tajnik za medije Josh Earnest izjavio novinarima kako ne smatra da kompanije poput Facebooka čine ovako nešto iz milostinje. "Oni misle da je to dobro za njihovo poslovanje. I predsjednik tako misli", kazao je "megafon" Bijele kuće. Udruge poslodavaca pomalo "ispod oka" promatraju ovu incijativu. Tako je Molly Day, potpredsjednica Nacionalne udruge malih poduzetnika FB-ovu inicijativu ocijenila kao "neuobičajenom".

"Ona predstavlja daleko veću uključenost u politiku zapošljavanje ugovaratelja od većine velikih kompanija", tvrdi Day, a prenosi Washington Times. Kompanije iz Silicijske doline pod sve su većim pritiskom javnosti da smanje nejednakost između tehnološke elite i slabije plaćenih radnika u tom dijelu SAD-a, inače šestom najskupljem po troškovima života u državi. Google je sličan potez već učinio lani kada je povećao satnicu na 15 dolara za vozače autobusa, zaštitare, radnike u kantinama i parkiralištima. Microsoft se pak fokusirao na plaćeni godišnji odmor. 

Komentari (3)
Pogledajte sve

Cista demagogija. Broj onih koji ce dobiti povecanje place u Facebooku je 0.01%. Facebook nije radno intezivna industrija i broj ljudi sa srednjom skolom koji tamo rade je vro mali.

Puno znacajnije je sto je WalMart povecao placu sa $7 na $9.

Inace sa $15 dollara u silikonskoj dolini nemozes zivjeti. Trebas raditi barem 140 sati po $15 da bi iznajmio jednosoban stan.

Cekajte, nesto mi nije jasno. Da li ovdje govorimo o istom onom Facebooku koji je nedavno preko dionica opljackao milijune građana koji su investirali u njega?
Opljackam milijune građana i milijarde dolara, pa povecam minimalac za 8 dolara i vratim ugled. Ali zamalo.

Ovisno tome radi li radnik i subote, u Hrvatskoj je Minimalna cijena radnog sata izražena u dolarima od 2,2 -2,7 $ što je daleko ispod američkih 15&.
Dok netko u Hrvatskoj ne povede računa o ovoj bjednoj spoznaji dotle će na ovim prostorima vladati bijeda i siromaštvo.
Najveći paradoks i bezobrazluk u RH je da minimalce isplaćuju čak i oni najbogatiji tajkuni dok vlast “smišlja” našine kako povećati narodnu potrošnju. Jedino čega sus se sjetili je da onima koji najviše zarađuju (čak i sebi samima) smanje porezna davanja iz plaće.
Koji Apsurdistan !!

New Report

Close