Europska središnja banka (ECB) zatražila je od skupine banaka da prate društvene mreže kako bi otkrile objave koje bi mogle potaknuti velik broj klijenata da povuku novac s računa, rekla su Reutersu dva bankarska direktora.
Europski regulatori pooštrili su kontrolu likvidnosti banaka nakon kolapsa Silicon Valley Banka i Credit Suissa u ožujku prošle godine, podsjetili su izvori koji htjeli ostati anonimni.
Credit Suisse poljuljala je objava najvećeg dioničara da neće sudjelovati u dokapitalizaciji nakon ogromnih gubitaka, povezanih s manjkavim internim mehanizmima kontrole i problematičnim ulaganjima. Uskočila je vlada koja je osigurala jamstva i isposlovala spajanje s najvećom domaćom bankom UBS-om.
Silicon Valley Bank posrnuo je pak nakon neuspjelih pokušaja ‘pokrivanja’ nerealiziranih gubitaka na portfelju državnih obveznica. Financijske vlasti odlučile su klijentima isplatiti i neosigurane pologe, ali problemi su iskrsnuli i u drugim bankama srednje veličine.
ECB je krajem ožujka zaključio da je bankovni sektor u eurozoni otporan. Europska agencija za banke (EBA) pozvala je pak regulatore zemalja EU-a da procijene rizike, uključujući društvene mreže, koji bi mogli “pridonijeti pogoršanju percepcije i ugleda” banaka.
ECB je u međuvremenu od nekih zajmodavaca zatražio da prate objave na društvenim mrežama koje bi mogle stvoriti negativnu percepciju u javnosti, rekli su izvori u srijedu.
Jedna velika banka naložila je timu djelatnika da prati eventualne učestale negativno intonirane objave i po potrebi obavijesti riznicu koja bi trebala procijeniti njihov mogući utjecaj na depozite, rekao je u srijedu izvor.
Mehanizam možda neće zaustaviti povlačenje novca iz banaka, ali regulatori i banke žele biti spremni, rekli su upućeni izvori.
Glasnogovornik ECB-a odbio je komentirati tu informaciju.
“Društveni mediji omogućuju brže širenje informacija, ali također mogu izazvati ili pojačati šokove”, objavio je u studenom ECB u izvješću o financijskoj stabilnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu