Jedan od najviših dužnosnika predsjednika Donalda Trumpa upozorio je europske saveznike koji oklijevaju surađivati s tvrtkom za satelitski internet Elona Muska, da moraju izabrati između američke i kineske tehnologije.
Predsjednik američke Savezne komisije za komunikacije (FCC) Brendan Carr rekao je za Financial Times da se “savezničke zapadne demokracije” moraju “fokusirati na pravu babarogu: uspon Komunističke partije Kine (KPK)”.
Optužbe za pristranost
Njegovi komentari dolaze u vrijeme dok europske vlade i tvrtke razmatraju je li Starlink, u vlasništvu Muskovog SpaceX-a, pouzdan partner nakon što je Washington zaprijetio gašenjem usluge u Ukrajini. Carr, dugogodišnji saveznik Muska kojeg je Trump predložio za vođenje FCC-a, rekao je da je ‘nažalost’ politika očito počela utjecati na dugoročne odluke. “Ako ste zabrinuti zbog Starlinka, samo pričekajte novu verziju KPK-a, onda ćete se stvarno zabrinuti”, rekao je.
Među onima koji testiraju Starlinkovu tehnologiju za mobilne i širokopojasne usluge su i britanske telekomunikacijske tvrtke BT i Virgin Media O2, ali još uvijek nisu potpisale puni ugovor s pružateljem.
Carr: Europa je zapela između Sjedinjenih Država i Kine. Vrijeme je da izabere stranu.
Carr je prethodno javno branio Muskov poslovni imperij u SAD-u, tvrdeći da su njegove tvrtke bile mete ‘regulatornog maltretiranja’ otkad je 2022. preuzeo Twitter. Također je više puta sugerirao da je administracija Joea Bidena diskriminirala Starlink uskraćivanjem saveznih subvencija za razvoj širokopojasne mreže u ruralnim područjima.
Carr je rekao za Financial Times kako vjeruje da je Europa ‘uhvaćena’ između Washingtona i Pekinga te je upozorio na otvaranje ‘velikog jaza’ između ‘zemalja usklađenih s KPK-om i ostalih’ u području umjetne inteligencije i satelitske tehnologije.
Predsjednik FCC-a, koji je autor poglavlja u Projektu 2025, konzervativnog plana za republikansku administraciju koji je objavila desničarska organizacija Heritage Foundation, optužio je europske regulatore za ‘pristranost’ protiv američkih tehnoloških tvrtki. Također je Europsku komisiju optužio za ‘protekcionizam’ i ‘antiamerički’ stav.
“Ako Europa ima vlastitu satelitsku konstelaciju, super, mislim da više opcija znači bolje. Ali u širem smislu, mislim da je Europa malo zapela između SAD-a i Kine. I vrijeme je da izabere stranu”, rekao je.
Iz Europske komisije poručili su da su “uvijek pošteno primjenjivali zakone i da će ih i dalje primjenjivati bez diskriminacije prema svim tvrtkama koje posluju u EU-u, u punom skladu s globalnim pravilima”.
Cijene dionica europskih pružatelja satelitskih usluga poput Eutelsata i SES-a naglo su porasle posljednjih tjedana unatoč velikim dugovima tih kompanija, nakon što je Komisija izjavila da Bruxelles “treba financirati ukrajinski pristup uslugama koje mogu pružiti komercijalni pružatelji iz EU”.
Stručnjaci iz industrije upozorili su da, unatoč pozitivnim očekivanjima, nijedna europska mreža još ne može konkurirati ponudi Starlinka.Carr je rekao da bi europske telekomunikacijske tvrtke Nokia i Ericsson trebale premjestiti veći dio proizvodnje u SAD, jer bi obje mogle biti pogođene Trumpovim carinama na uvoz.
Ubrzana odobrenja
Te tvrtke najveći su dobavljači opreme za infrastrukturu mobilnih mreža u SAD-u. Carr je rekao da je američka industrijska politika napravila povijesnu ‘pogrešku’ jer nema nijedne značajne američke tvrtke koja konkurira na tržištu telekom opreme. “Nisam zadovoljan trenutnim stanjem”, rekao je.
Dodao je kako bi razmotrio mogućnost davanja ubrzanih regulatornih odobrenja tim tvrtkama ako preseljenje u SAD bude ostvareno. Prošlog mjeseca, izvršni direktor Ericssona Börje Ekholm rekao je za FT da će razmotriti širenje proizvodnje u SAD-u ovisno o utjecaju potencijalnih carina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu