Europska dužnička kriza ozbiljno je poljuljala povjerenje građana u Europsku uniju i povećala jaz između najvažnijih država članica, premda je potpora zajedničkoj europskoj valuti i dalje snažna, po novom ispitivanju javnog mnijenja Istraživačkog centra Pew, čiji su rezultati objavljeni u ponedjeljak.
Ispitivanje, koje je obuhvatilo 7646 ljudi u osam država članica, ukazalo je na nagli pad povjerenja u europski projekt i sve veće razlike u pogledu njegovih ključnih elemenata između Njemačke, Francuske, Velike Britanije i drugih većih država, što bi moglo ugroziti europsko jedinstvo.
"Ekonomska kriza koja traje dulje od očekivanog stvorila je centrifugalne sile koje razdiru europsko javno mnijenje, razdvajajući Francuze od Nijemaca i Nijemce od svih ostalih", ističu autori istraživanja "Novi bolesnik u Europi – Europska unija."
"Polustoljetni napor da se stvori ujedinjenija Europa sada je glavna žrtva krize u eurozoni. Europski projekt sada je na lošem glasu u mnogim dijelovima Europe."
Glavni je zaključak istraživanja, provedenog od 2. do 27. ožujka, da je potpora EU-u pala za 15 postotnih bodova u zadnjih godinu dana, sa 60 posto 2012. na 45 posto sada.
U isto vrijeme, južne europske države poput Španjolske, Italije i Grčke sve su otuđenije, a u tom smjeru kreće se i Francuska, sve udaljenija od Njemačke.
"Nijedna europska država ne postaje brže obeshrabrena i razočarana od Francuske", ističu autori, ukazujući na nagli pad povjerenja francuskih građana u gospodarstvo, vodstvo predsjednika Francoisa Hollandea i opće predanosti zemlje Uniji.
Štoviše, francusko javno mnijenje sada se jako razlikuje od njemačkog i bliže je talijanskom, grčkom i španjolskom, što zabrinjava investitore.
"Francuzi sada manje vjeruju u Europsku uniju kao instituciju od Talijana ili Španjolaca", otkriva istraživanje. "Francuzi su, kao i njihovi južnoeuropski partneri, izgubili vjeru u svojeg vođu."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu