Europska unija treba koordiniraniju industrijsku politiku, brže donošenje odluka i značajna ulaganja ako želi održati gospodarsku konkurentnost sa Sjedinjenim Državama i Kinom, izjavio je Mario Draghi u ponedjeljak, predstavljajući dugo očekivano izvješće o konkurentnosti EU-a.
Vrlo slaba produktivnost
Draghi, bivši predsjednik Europske središnje banke, upozorio je na ozbiljan “egzistencijalni izazov” s kojim se Europa suočava zbog niske produktivnosti te naglasio da je povećanje produktivnosti ključno za ostvarenje političkih ciljeva Europske unije. “Više nego ikada, moramo se oslanjati na produktivnost, ali ona je slaba, vrlo slaba”, istaknuo je Draghi na konferenciji za novinare.
“Ako Europa ne uspije povećati produktivnost morat ćemo smanjiti naše ambicije. Nećemo moći istodobno biti predvodnik u novim tehnologijama, model za klimatsku odgovornost i biti neovisni čimbenik na globalnoj sceni. Nećemo moći financirati naš socijalni model”, rekao je Mario Draghi.
Prema izvješću, ukupna stopa ulaganja EU-a u odnosu na BDP mora porasti za oko 5 postotnih bodova godišnje, do razina posljednji put viđenih 1960-ih i 70-ih godina, kako bi se ostvarili ciljevi u obrani, digitalizaciji i dekarbonizaciji. Procjene Europske komisije ukazuju na potrebu za dodatnim godišnjim ulaganjem od 750 do 800 milijardi eura.
Draghi ističe da je Europi potrebna razina ulaganja bez presedana, veća od one iz vremena Marshallova plana, koji je u kasnim 1940-ima i ranim 1950-ima kanalizirao ekvivalent današnjih 150 milijardi dolara u zapadnu Europu.
Naglasio je da cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova na nulu do sredine stoljeća nudi priliku za razvoj i izvoz čistih tehnologija diljem svijeta.
Prema Draghijevu izvješću, bit europskih gospodarskih problema je visoka cijena energije za industriju. Trenutno EU plaća 158 posto više za struju nego SAD, i 345 posto više za prirodni plin. U tom kontekstu, Draghi predlaže jačanje kartela kupaca EU-a, sklapanje dugoročnih ugovora s pouzdanim trgovinskim partnerima i suzbijanje tržišnih špekulacija.
Draghi je ujedno istaknuo da je tehnološki sektor ključan za rješavanje EU izazova. Dok je SAD iskoristio prvu digitalnu revoluciju vođenu internetom, Europa je zaostala. Stoga, EU mora udvostručiti napore u tehnološkim inovacijama i razvoju vlastitog tehnološkog sektora kako bi ostala konkurentna.
“Važno je da tvrtke iz EU-a zadrže prednost u područjima gdje je potrebna tehnološka suverenost”, izjavio je Draghi, naglašavajući važnost poticanja inovacija u energetici, farmaceutici, materijalima i obrani.
Zajedničko zaduživanje
Investicije bi Unija trebala financirati zajedničkim zaduživanjem po uzoru na instrument EU sljedeće generacije koji je osmišljen za oporavak od pandemije, ocijenio je Draghi.
“Ako se steknu institucionalni i politički uvjeti Europska unija bi trebala nastaviti sa zajedničkim zaduživanjem po modelu EU sljedeće generacije”, rekao je Draghi “Sredstva namaknuta zajedničkim zaduživanjem koristila bi se za povećanje konkuretnosti i sigurnosti”, dodao je bivši predsjednik Europske središnje banke i bivši talijanski premijer.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu