EU uvodi zaštitne carine za kineske solarne panele

Autor: Tomislav Oharek , 07. svibanj 2013. u 22:00
EU je najveće svjetsko tržište solarnih ploča

Kinezi su nelegalnim vladinim subvencijama osvojili 80% europskog tržišta solarnih panela, a izvoz im je vrijedan 21 milijardu dolara godišnje.

Europska unija priprema uvođenje carina na opremu za solarne panelene proizvedenu u Kini, što će vjerojatno prerasti u jednu od najžešćih trgovinskih bitaka u novijoj povijesti.

Uvozne carine od oko 46 posto, uvode se kako bi se europski proizvođači zaštitili od najezde kineskih proizvoda te vrste. Naime deseci europskih proizvođača morali su zatvoriti svoje tvornice jer se nisu mogli nositi s velikim padom cijena koje je donijela jeftina kineska konkurencija. No sigurno je da Kina neće prekriženih ruku promatrati taj potez Europske unije. Naime tržište europske unije je najznačajnije za prodaju solarnih panela, a velika ulaganja u proizvodnju, mogla bi sada skupo stajati kineske kompanije koje neće imati kome prodavati odjednom cjenovno nekonkurentne proizvode. O koliko značajnom poslu je riječ najbolje ilustrira da je u 2011. u Europsku uniju iz Kine izvezeno solarnih panela u vrijednosti od 21 milijardu eura, odnosno oko sedam posto ukupne vrijednosti kineskog izvoza te godine u Europu. Upravo po volumenu trgovine pitanje uvođenja zaštitnih carina na kineske solarne panele bit će jedan od najvećih trgovinskih sporova od kada postoji WTO.

Inače, prije šest godina Kina nije uopće izvozila solarne panele u Europe, piše The Wall Street Journal. No kroz samo pet godina zastupljenost kineskih tvrtki u tom segmentu tržišta u Europi porasla je na nevjerojatnih 80 posto. Europski proizvođači te tehnologije tvrde kako su strelovit uspon na europskom tržištu kineske kompanije poput primjerice Suntech Power Holdingsa osigurale upravo dampinškim cijenama i nepravednim subvencijama kineske vlade. Kineske kompanije su te subvencije dobivale kroz povoljne kredite, najam prostora po cijenama daleko ispod tržišnih i poreznim olakšicama koje nisu u skladu s pravilima WTO-a. Kako upravo takva vrsta nedopuštenih kineskih subvencija ljuti i europske proizvođače u nizu drugih sektora poput industrije čelika, papira i obnovljive energije vjerojatno će uskoro biti još zaštitnih carine EU za proizvode iz Kine.

Komentirajte prvi

New Report

Close