Ruska strategija kupovine rafinerija u Europskoj uniji mogla bi ugroziti energetsku sigurnost EU, stoji u nacrtu izvješća pripremljenih za lidere zemalja EU kojega prenosi Reuters. Europski rafinerijski sektor oslabljen je zbog visokih cijena nafte, pada potražnje i smanjenim profitnim maržama, što je mnoge kompanije natjeralo da rasprodaju svojih rafinerija, a koje sada kupuju ruske tvrtkea. Ruski Lukoil posjeduje rafinerije u Italiji, Nizozemskoj, Bugarskoj i Rumunjskoj, dok Gazpprom preko svoje tvrtke Gazprom Neft također posjeduje rafinerije u EU.
U izvješću koji je pripremljen za sastanak šefova država EU što će se održati u lipnju navodi se da za sada ne postoji neposredna opasnost od pomanjkanja sirove nafte jer Rusiji još uvijek nedostaje rafinerijskih kapaciteta zbog čega ovisi o europskim rafinerijama, ali Europska komisija očito smatra da će uskoro doći do sve većeg utjecaja ruskih proizvođača nad rafinerijama, što bi moglo biti upotrijebljeno u budućim sporovima. "U kombinaciji ovisnosti Europe o ruskoj neprerađenoj nafti i rastućem utjecaju ruskih naftnih igrača, rafinerijska industrija je ranjiva na političke utjecaje", stoji u izvješću.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu